איך מתכננים טיול באזור מדברי?

לתצוגת מפה

אחד המאפיינים האהובים ביותר של ארץ ישראל, הן בקרב ישראלים והן מבחינת תיירים שמגיעים לכאן, הוא המגוון האדיר של סוגי נופים בו ניתן להיתקל, אפילו בטיול של כמה ימים. בעוד בצפון ישנם הרים מוריקים (או משליגים) – בדרום ממתין לנו המדבר המרשים והפסטורלי.

יציאה לטיול במדבר היא ללא ספק חוויה מלהיבה עם מראות עוצרי נשימה, אפשרות לפגוש חיות בר ייחודיות ותחושה אמיתית של חיבור לטבע. עם זאת, טיול כזה גם מגיע עם אתגרים מסוימים הדורשים הכנה קפדנית. 

בין אם אתם מתכננים לטייל בחודשי הקיץ החמים או בתקופה נעימה יותר, מתכוונים ללון בקמפינג או מעדיפים מלון במדבר שנמצא באזור – הכנו לכם מדריך מקיף כיצד עליכם להתכונן.

הכנה לטיולי קיץ

בקיץ, החום המדברי יכול להיות קיצוני. ודאו שיש ברשותכם לפחות 3 ליטר מים לאדם ליום. שקלו לארוז טבליות אלקטרוליט כדי לחדש מינרלים שאבדו, עבור טיולים למטיבי לכת. כמו כן, ארזו חטיפים עתירי אנרגיה כמו אגוזים, פירות יבשים וחטיפי אנרגיה, והימנעו ממזונות מלוחים שיכולים להגביר את ההתייבשות.

לבשו בגדים בהירים ורפויים, המכסים את עורכם כדי להגן מפני השמש. שרוולים ארוכים ומכנסיים מבדים נושמים הם אידיאליים. בנוסף, כובע רחב שוליים ומשקפי שמש מסייעים להגן על הפנים והעיניים שלכם מהשמש העזה.

אל תשכחו למרוח קרם הגנה עם מקדם הגנה של לפחות 30. יש למרוח מחדש כל שעתיים, כולל אזורים כמו החלק האחורי של הצוואר והחלק העליון של האוזניים.

עבור הציוד, השתמשו בתרמיל עם אוורור טוב ומערכת הידרציה. זכרו כי אותות טלפון סלולרי עלולים להיות לא אמינים באזורים מדבריים מרוחקים, כך שאתם צריכים מפה או מצפן לכל מקרה. שימו בתיק גם ערכת עזרה ראשונה עם תחבושות, מגבונים לחיטוי, פינצטה, תרופות וכו'. 

התחילו את הטיול מוקדם בבוקר כדי להימנע משיא החום של היום. תכננו הרבה מנוחה, בעיקר בשעות החמות ביותר, וכמובן ביתר שאת אם אתם מטיילים עם ילדים. בכלל, קחו הפסקות קבועות והקשיבו לגוף שלכם. מאמץ יתר בחום קיצוני עלול להוביל לתשישות חום או למכת חום.

הכנה לטיולי חורף

גם בחורף, התייבשות מהווה סיכון. הקפידו לשאת הרבה מים, מכיוון שהאוויר המדברי היבש עלול להטעות. כאשר קר (בעיקר כאשר יורדת השמש), שתייה חמה בתרמוס יכולה לעזור לשמור על טמפרטורת הגוף.

התלבשו בשכבות – לבשו שכבת בסיס מנדפת לחות, שכבת ביניים חמה ושכבה חיצונית, אטומה למים ולרוח. השתמשו בנעלי הליכה יציבות ועמידות למים, עם בידוד טוב, כדי לשמור על חום הרגליים.

בערכת העזרה הראשונה, כללו את כל הפריטים הסטנדרטיים בתוספת חומרים נוספים לטיפול בפציעות הקשורות לקור כמו כוויות קור. זכרו שימי החורף קצרים יותר, אז תכננו את הטיול שלכם כדי למקסם את אור היום. התחילו מוקדם ושאפו לסיים לפני השקיעה. היו מודעים לחלקים בדרך שעלולים להיות חלקלקים, והשתמשו במוטות הליכה כדי לשמור על יציבות.

דברים שכדאי לדעת לפני ובמהלך הטיול שלכם

  • מחקר ותכנון: הכירו את השטח. למדו מפות ומדריכי שבילים כדי להבין את הטופוגרפיה, מקורות המים והסכנות הפוטנציאליות. בדקו את תחזית מזג האוויר לפני הטיול שלכם והיו מוכנים לשינויים פתאומיים, במיוחד בחורף.
  • ללא עקבות: כבדו את הסביבה, ועשו הכל כדי למזער את ההשפעה שלכם על המערכת האקולוגית המדברית העדינה. קחו איתכם את כל האשפה והימנעו מלהפריע לחיות.
  • אמצעי בטיחות: בעיקר אם אתם מטיילים בגפכם, הודיעו למישהו על תוכניות הטיול שלכם, כולל המסלול המתוכנן ושעת החזרה הצפויה.

קמפינג במדבר

  • בחירת אתר קמפינג: בקיץ, חפשו אזורים מוצלים או השתמשו ביריעת ברזנט כדי ליצור צל. הימנעו מקמפינג באפיקי נהרות יבשים בגלל הסיכון לשיטפונות. לעומת זאת, בחורף חשוב לבחור אזור מוגן מהרוח. 
  • מחסה: בקיץ, אוהל עם אוורור טוב עוזר מאוד להישאר קרירים. בחורף, ודאו שהאוהל שלכם יציב מספיק כדי לעמוד ברוחות קרות.
  • אש ובישול: בדקו את התקנות המקומיות לגבי מדורות. בחלק מהאזורים המדבריים אסור להדליק אש. השתמשו בכיריים ניידות לבישול.
  • ירידות טמפרטורה: הטמפרטורות במדבר יכולות לרדת משמעותית בלילה, אפילו בקיץ. יש להביא שק שינה מספיק מחמם.
  • מודעות לחיות בר: אחסנו את המזון בצורה אחראית, כדי למנוע משיכת בעלי חיים. שימו לב גם לחרקים וזוחלים.

בשורה התחתונה

בין אם לבד, עם משפחה או עם חברים – קשה להתעלות על טיול מתוכנן היטב במדבר. אם אתם רוצים להקל על עצמכם, אתם יכולים לוותר על חווית הקמפינג ולהזמין מקום במלון שמיועד למטיילים וממוקם בצורה מצוינת בלב המדבר.

על ידי הכנה יסודית לאתגרים הספציפיים של אזור מדברי, אתם יכולים להבטיח שתהיה לכם הרפתקה בטוחה ובלתי נשכחת.