מפלים בצפון

  • מתאים לכלבים
  • נגיש
  • המלצות לימי טיול
  • טיולי חורף
  • מסלולי מים
  • שמורות טבע

אזור הצפון והגליל רווי מפלים ואי אפשר שלא להתפעל מהזרימה האדירה ומיופיים הטבעי.
הנה ההמלצות שלנו לטיולים בעקבות מפלים שאסור לפספס

לתצוגת מפה

המראה המהפנט של המים הנופלים והקשת שמשתקפת, קולות המפל השוצף שיוצרים רוממות רוח… התפאורה הציורית של מפלים מהווה את הרקע המושלם לטיולים בכל תקופה ועל אחת כמה וכמה בעונת הגשמים ובסיומה.

להסתער על מפל סער
דרכי הגעה: נסיעה על כביש 99 – לעקוב אחר השילוט למפל.

רמת הגולן מהווה יעד פנטסטי לטיולי מים ואין ספק שמפל סער הוא אחד הכוכבים של הרמה. מיקומו בגולן וגובהו המרשים – כ-18 מטרים, הופכים אותו לאטרקטיבי במיוחד. מעבר לעוצמתו, הגישה אליו נוחה מאוד והוא ממוקם כ-100 מטרים מהכביש הראשי.

ניתן לחנות במגרש החנייה המאולתר ובאמצעות שביל הליכה קצר המונגש לבעלי מוגבלויות לתצפת לעבר המפל המרשים בשילוב קניון הנחל. במקום שתי מרפסות תצפית מהן תרגישו את נתזי המים בימים בהם הרוח נושבת בחוזקה.
מפל סער מהווה גם נקודת זינוק לטיול רגלי של כחצי שעה הליכה, החוצה את נחל סער אשר תחילתו מעט לפני מרפסת התצפית. בנוסף, ישנו מסלול הליכה אתגרי למיטיבי לכת לצד הנחל.

התקופה הטובה ביותר לשלב בין המפל לנחל בטיול היא עם סיום החורף, אך היו זהירים בימים גשומים ומעורפלים. בחנייה גם מקום לקנות שתייה ואוכל ובמסלול פינות ישיבה לאתנחתא בחסות המפל והנחל בימי האביב והקיץ.

מגלים את מפל עמיר
איך מגיעים: נוסעים על כביד 9779 לצומת אנפה ועוקבים אחר הסימון לטיילת.

טיילת עמי הנהדרת לאורך הגדה המזרחית של נהר הירדן היא פנינה אמיתית ולא רבים מכירים את מפל עמיר המחכה להם בטיילת ולפעמים נעלם תחת המים השוצפים בימים סוערים. היתרון הבולט של הטיילת (מלבד היופי שלה) הוא שהיא נגישה למשפחות עם עגלות או לבעלי מוגבלויות ואפילו מקושטת בפסוקים מהתנ"ך בהם מוזכר הנהר.

זרימת המפל נפלאה אחרי ימים של גשם והוא פוטוגני להפליא ומצטלם נהדר. ניתן לרדת במדרגות וליהנות מפינות מוצלות. בסביבתו חורשת אקליפטוס וטיילת לרוכבי אופניים. המקום קרוב מאוד לקייקים ולרפטינג למי שרוצה לתבל את החוויה גם בשייט מהנה. באביב המקום מרהיב במיוחד.

חוויה של שיכרון חושים במפל התנור
איך מגיעים: מדרום למטולה פונים מזרחה לעבר המפל.

אחד הפייבוריטים בין מפלי הצפון הוא מפל התנור אשר בגליל העליון, קרוב למלון מטיילים מטולה. גובהו כ-30 מטרים והוא ממוקם בשמורת נחל עיון. שמו ניתן לו מהמילה הערבית "תנורא" אשר פירושה – השמלה הארוכה של הגברות הלבנוניות, וזאת בשל אורכו המרשים.
מסביב תיהנו מצמחייה עשירה כמו הרדוף הנחלים ויש מי שיראו במפל לא שמלה אלא תנור בשל צורת הארובה הייחודית שלו יחד עם סלע הגיר. אפשר לשכשך את הרגליים בימים נעימים בבריכה הצלולה בתחתית המפל וליהנות גם ממסלול בנחל עיון ומנפלאותיה של השמורה עצמה.

מלך המפלים – הבניאס
איך מגיעים: נוסעים על כביש 99 ועוקבים אחר השילוט לשמורת נחל חרמון.

אי אפשר לסקור מפלים בלי להזכיר את הבניאס האהוב בשמורת נחל חרמון. השמורה עצמה היא ממלכה טבעית של הפתעות וריגושים ולא משנה כמה פעמים ביקרתם כאן – תמיד תיהנו ותגלו פינות חמד נוספות. הדרך הנוחה ביותר לתצפת לעבר המפל היא מהשביל התלוי, הגשר המחופה עץ שאורכו כ-100 מטרים.

הבניאס הוא אולי לא המפל הגבוה ביותר בארץ, אבל הזרימה שלו היא הגבוהה מבין המפלים במדינה והמפל הגועש עוצר נשימה וסביבתו בריכת מים צלולה. כשתעמדו במרפסת התצפית רחבת הידיים בוודאי תרגישו את נתזי המפל ואם אתם כאן אל תוותרו על מערת פאן ועל טחנת הקמח היפה

מיקום