אל יערות בירייה הקסומים – טיול רגלי

  • המלצות לימי טיול
  • טיולים
  • מסלולי הליכה

יערות בירייה, מהווים מוקד משיכה למטיילים רבים, גם בגלל הצל הירוק עד שהם מציעים למטיילים הרבים, גם בגלל העושר ההיסטורי שהם טומנים בחובם וגם בגלל עשרות נקודות תצפית עוצרות נשימה. אתם מוזמנים להשאיר את הרכבים וללכת במסלול רגלי קצר ומהנה הכולל את כל השלושה.

לתצוגת מפה

נכתב ע"י מורת דרך תרצה ניב 052-2473188

על המסלול

מסלול הטיול כ- 2-2.5 שע' , קושי קל-בינוני . רוב המסלול בירידה נוחה אך די תלולה . המסלול אינו מסלול מעגלי. את הרכבים נשאיר בחניון מצודת בירייה ורכב איסוף בסמוך לבית הכנסת נבוריא, על דרך נוף בירייה המסלול ברובו מוצל בין חורשות האורנים , אך במעיינות מעט מים בתק' זו . להקפיד ללכת לפי הסימון והשילוט של קק"ל כי יש הרבה שבילים והמון אפשרויות.

ממלון מטיילים מלכיה: ביציאה ממלכיה פונים ימינה על כביש 899 . אחרי חציית נחל דישון פונים שמאלה לכביש 8966 עד ריחאניה. פונים ימנה לכיוון דלתון – צפת ומגיעים לפנייה שמאלה לעמוקה. שם מתחיל טיולנו.

ממלון מטיילים אילון : ביציאה מאילון פונים שמאלה על כביש 899. נוסעים 30 ק"מ עד הכפר ג'יש, פונים שמאלה לתוך הכפר , בפנייה הראשונה ימינה פונים לכיוון דלתון . לאחר 3 ק"מ מגיעים לכביש 886 , פונים ימינה עד לפנייה שמאלה לעמוקה, שם מתחיל טיולנו.

התחלנו!

נתחיל את טיולנו בפסגת הר הנועזים עם תצפית נהדרת אל רחבי הגליל , נבקר במצודת בירייה, שהוא אתר של קק"ל (בתשלום), נספר על נחישות וגבורה בימים של טרם מדינה (מומלץ לצפות בסרט בתשלום). נשמע על צעירים שעלו אל ההר להתיישב בו ובריטים שלא ראו זאת בעין יפה .

נמשיך למסלול הרגלי אל הר יבנית הסמוך , אל קבר אביי ורבא שפעלו בפומפדיתא הרחוקה וקבורים דווקא כאן בגליל. גם תצפית מפתיעה, אולי היפה באזור, אל עמק החולה, הכנרת והגולן.

משם נחזור כמה מאות מטרים לצומת שבילים ונתחיל לרדת לכוון נבוריא, בשביל שבין חורשות האורנים, אפילו ארזים נפגוש שם, מעיינות חביבים (עין גוזי ועין נבוריא) ובוסתנים. אחרי עין נבוריא, הולכים על דרך נוף בירייה הסלולה. עולים כ-200 מטרים לכוון מערב ולפנינו תתגלה הפנינה של הטיול: שרידי בית כנסת קדום של ישוב בשם נבוריא , שם היו חיים יהודיים משגשגים באזור לפני כ-1500 שנה ואנחנו יכולים רק להתרשם מיפי המקום ולהתפעל מהאנשים שניהלו חיי יומיום בלב הגליל של אז.

כמובן שאפשר לשלב את יום הטיול הזה עם סיור מרתק בצפת העתיקה או סיור במושבה ראש פינה היפה והפסטורלית ולהשלים יום נפלא מלא חוויות. נערך ע"י חן ירמיצקי.

מיקום