דרך נוף הרי נפתלי

  • מתאים לכלבים
  • המלצות לימי טיול
  • טיולי חורף
  • טיולים
  • תצפיות
לתצוגת מפה

מחפשים טיול רכוב בו תוכלו לעצור כל כמה דקות במעיין קסום, תצפית פנורמית או יער ? דרך נוף הרי נפתלי היא בול בשבילכם! קק"ל פיתחה דרך נוף היורדת לקרית שמונה ולכפר גלעדי, אורכה 13 ק"מ והיא עבירה לכל רכב. 

נקודות עניין מומלצות בדרך נוף הרי נפתלי


מצפור חוסיין

מדרך הנוף נוסעים צפונה בכביש 886 עוד 2.7 ק"מ. דרך עפר קצרצרה מובילה מערבה (שמאלה) לראש גבעה ובה משטח גדול מכוסה במעין פרגולה ענקית. זהו מצפור חוסיין, המוקדש לזכרו של סגן אלוף חוסיין עאמר ז"ל. המצפור חושף את הנופים המרהיבים של הגולן, החרמון, עמק החולה וכפרי דרום לבנון. חוסיין עאמר, בן הכפר ג'וליס, היה מפקדו הנערץ של גדוד "ברק" בחטיבת גולני. הוא נהרג ב-4 במארס 1996 כאשר עמד בראש כוח שיצא למרדף אחר מחבלים. במהלך המרדף התפוצץ מטען וחוסיין עאמר נהרג יחד עם שלושה מחייליו. הכפר חולה שוכן כשני ק"מ מצפון-מערב למצפור הנושא את שמו. מהמצפור ניתן לצפות על הכפר הלבנוני הסמוך לגבול מיס ג'ביל.


מצפור אמיר

המשך הנסיעה צפונה מביא אותנו אל הכניסה לאתר צוק מנרה. כמה מטרים מהפנייה פונה דרך עפר ימינה. הדרך עבירה לרכב 4X4 והיא מגיעה לאחר כ-750 מ' למצפור אמיר, המוקדש לזכרו של סמ"ר אמיר קרא ז"ל. ניתן להגיע למצפור בשביל רגלי מסומן מאתר צוק מנרה. המצפור צופה אל עמק החולה, החרמון והגולן. אמיר, לוחם בחיל המודיעין, נפל בלבנון ב-15 במאי 1995. הוא נהרג בבוקר אותו יום, כאשר ניסה לאתר מחבלי חיזבאללה. בעת ביצוע המשימה נורו פצצות מרגמה לעבר המוצב שלו. אחת מהן התפוצצה סמוך לעמדה שבה עמד אמיר והרגה אותו. תחנת השמע שבמקום מסבירה על הנוף ועל דמותו של אמיר.


עין רועים

בקיץ יש ספק אם המקום מצדיק את התואר מעיין. בחורף, וגם בקיץ שבא אחרי חורף ראוי לשמו, המעיין נובע לשוקת צרה, בנויה אבן, שמימיה נשמרים צלולים תמיד. השוקת אגרה את מי המעיין והרוותה את צמאונם של בני הבקר שרעו בסביבה. 
קק"ל שיפרה את סביבת המעיין. השוקת הוקפה בבריכה גדולה יותר, האוגרת את עודפי המים, וממנה זורמים המים בתעלות לשתי בריכות נוספות, נמוכות יותר. כשהמעיין במלוא אונו, המים ממשיכים לזרום לגיא הסמוך, השומר במשך כל ימות השנה על הצבע הירוק והרענן שמעניקים לו שיחי הפטל ושאר הצמחים הקשורים למקומות
לחים. בקיץ פורחים ליד המעיין בוורוד ערברבה שעירה ושנית מפתלת. עץ תאנה וסבך קנים משלימים את התמונה. נראה כי חזירי-בר, תנים ושועלים, מחבבים מאוד את המקום. 
 

מצפה לירון סעדיה

מעל קריית שמונה נמצאת תצפית נפלאה לזכרו של בן העיר לירן סעדיה ז"ל, לוחם ומפקד בסיירת אגוז, שנפל במלחמת לבנון השנייה. תמצאו כאן מקום ישיבה מול הנוף במרפסת מרהיבה מעל נופי עירו. בצד שמאל, אפשר בלחיצת כפתור לשמוע את השירים שאהב ומילים לזכרו, שביל קטן מהלך בין ציוריו שמוטבעים בסלע. מכאן גם יוצא שביל הליכה לחורש אורנים צמוד. בחורף ובאביב יש במקום פריחה של כלניות כחולות, לבנות ואדומות. בדרך תפגשו גם פארק סלעים קטן ומקומות נהדרים לפיקניק.

מיקום