הסנדלריה

  • פתוח בשבת
  • אטרקציות ובילויים
  • אטרקציות לילדים
  • מרכזי מבקרים
  • סדנאות

הסנדלריה באיילת השחר – הסנדלריה – בית מלאכה היסטורי, חנות ומרכז מבקרים

לתצוגת מפה

"אני זוכר איך מאז שהייתי נער הייתי משוטט בסנדלריה, מריח את ריח העורות וסוליות הגומי ומקשיב לצלילי מכונת התפירה – טק, טק, טק, טק…
בשבילי המשך הפעלת הסנדלריה הוא לא רק הגשמת חלום נוסף אלא גם מחויבות ערכית והיסטורית לאנשים ולמקום".

ראשיתה של הסנדלריה אי שם בשנות ה-30 של המאה הקודמת. היא החלה את דרכה בקיבוץ איילת השחר בצריף פח שלהט כתנור בקיץ.

כבכל קיבוץ וותיק, בסנדלריה ייצרו בעיקר נעלי עבודה, וסנדלים לשימוש תושבי הקיבוץ וילדיו. במקום עדיין מייצרים נעליים וסנדלים בעבודת יד עברית ובאותם כלים ושיטות מסורתיות ממש כמו פעם. הייצור מתקיים במקביל לאירוח מבקרים.

בעלון הקיבוץ מדצמבר 1951 נכתב: "סוף סוף נשמנו לרווחה, הסנדלריה עברה לבית א'…", הלוא הוא הבית הראשון שנבנה בקיבוץ במקומו החדש ב-1923 ושימש בימיו הראשונים למגורים לכמה משפחות יחד. עם השנים הלכו ונעלמו הסנדלרים ואיתם גם הנעליים והסנדלים שהכינו מדי שנה בשנה לשימוש החברים בקיבוץ.

הסנדלר האחרון שנותר בקיבוץ הוא שאול שבתאי, שהחל ללמוד את מלאכת הסנדלרות בגיל 14 כשוליה. מצבו הרעוע של המבנה הביאו את שאול לסיים את עבודתו במקום ובשנת 2009 נעשתה פנייה יזומה למועצה לשימור אתרי מורשת בישראל לעזור ולשפץ את המבנה שכבר החל להתפורר.

המועצה שמחה לרעיון החייאת הסנדלריה ונתנה את אישורה לתחילת הליך השימור. התהליך עצמו היה מעין "ארכיאולוגיה מודרנית" וכלל סידור המקום ותיעודו כפי שנשמר במשך כ-70 שנה. רק אחר כך הגיע הפינוי ועבודות השחזור והשימור של המבנה עצמו.

הסנדלריה היא אתר מורשת ייחודי ולצד ייצור עצמי של נעליים וסנדלים, ניתן גם למצוא בה מגוון פעילויות חווייתיות רב גילאיות מסוגים שונים. בנוסף לסנדלים ולסנדלים והנעליים ניתן כיום למצוא גם תיקים, חגורות ומוצרי עור שונים וכמובן שעדיין ניתן לקבל שירות תיקונים.

את המקום מפעילים מוש הראל יחד עם שאול שבתאי הסנדלר.

שעות פתיחה:
ימים א' – ב' – סגור
(פתוח רק לפעילות מוזמנת)
ימים ג' ד' ה' – 10:00 – 15:00
שישישבת ישראלית – 10:00-14:00
*בשבת המקום פתוח במתכונת מתאימה לשומרי שבת

לתיאום ביקורי קבוצות ופרטיים ניתן להתקשר: טלפון: 04-6932387 נייד: 052-4700701

מיקום