חורבת דנעילה

  • מתאים לכלבים
  • מסלול מעגלי
  • טיולי חורף
  • טיולים
  • מסלולי הליכה

בגליל המערבי מסתתרות מספר ערים אבודות, חורבת דנעילה היא אחת מהן

לתצוגת מפה

אל העיר החבויה ובית הבד העתיק בחורבת דנעילה – טיול לימי מסיק הזיתים כתב :יותם דהאן

ברחבי הגליל המערבי, בסבך החורש הים-תיכוני הצפוף, נמצאות חורבות רבות ובהן עדויות לחיים שהיו כאן בימי קדם ולתרבותם החומרית. מי חי כאן לפני אלפי שנים? מה הייתה תרבותו? איזו שפה דיבר? על שאלות אלה מנסים הארכיאולוגים לענות, על ידי חפירה באתרים וחשיפת ממצאים מהעבר. הטיול הפעם הוא אל אחת מהחורבות המרשימות שנחשפו ושוחזרו בגליל, חורבת דנעילה.

איך מגיעים? ניסע בכביש הצפון משלומי מזרחה, נחלוף על פני קיבוץ אילון, וכ-100 מ' ממזרח לאזור התעשייה גרנות הגליל נפנה שמאלה בעקבות שלט קק"ל לדרך לנחל שרך. אחרי בערך קילומטר נגיע לרחבת חניה גדולה, ממנה יוצא שביל הליכה לנחל שרך ולנחל בצת בהם נטייל בפעם אחרת.

בקצה החניה שלט וסימון שבילים אל חורבת דנעילה. המסלול קצר, מסומן ונוח והוא ברובו מוצל במטריית עצי אורן עבי גזע ושאר עצי חורש המשווים לחורבה אליה נגיע מראה של תל עתיקות במעבה הג'ונגל אי שם בעולם. מה בחורבה?
החוקרים מספרים שכאן הייתה חווה חקלאית, שהתקיימה בתקופה הרומית והביזנטית ופעלה בחלקה גם בימי הביניים. בתחילת השביל בורות מים גדולים אשר שימשו כמקור מים ליושבי המקום. בהמשך השביל נעבור בסמטאות בין בתים, ששופצו ושוחזרו לגובה מטר וחצי ונרגיש קצת את הווי החיים במקום. כעת נדמיין לעצמנו שאנחנו חוקרים והגענו לכאן בניסיון להבין במה עסקו אנשי המקום? את התשובה העלתה חפירת האתר על ידי הארכיאולוג רפי פרנקל, חבר קיבוץ בית העמק, אשר חשף מכלול מרשים של בתי בד, אשר ברור כי שימשו לצרכים מסחריים. שמן הזית של הגליל היה ידוע באיכותו המעולה וידועה גם ברכת יעקב ל-בנו אשר בספר בראשית "מאשר שמנה לחמו".

ניכנס אל מבנה בית הבד, נתרשם מהמתקנים העתיקים ובעזרת איור גדול שתלוי על הקיר, נוכל בקלות להבין את תהליך הפקת השמן בימי קדם. מבית הבד ממשיך השביל וסוגר מעגל במגרש החניה.

משהו נוסף: מכאן נחזור אל הרכב וניסע אל איזור התעשייה גרנות, שם על פי שילוט נגיע אל בית הבד "גורן" זהו בית בד מודרני בבעלותו של יעקב פנחסיאן, המייצר שמן זית איכותי שזוכה בעקביות בפרסים בתחרויות בעולם. במרכז המבקרים נשמע הסברים על הפקת שמן הזית מימי קדם ועד ימינו, על הסגולות הרפואיות של הזית וכמובן נטעם ממגוון סוגים של שמן זית.

עוד באזור: מומלץ מאוד להיכנס לקיבוץ אילון ולבקר בגן פסלי הפסיפס שיצר מאירק'ה דודזון, שהיה סמח"ט גבעתי ב-1948. הוא הפך מלוחם לאמן ויצר מאות פסלים מרהיבים ומסכות צבעוניות כולם מאבני פסיפס. העבודות מוצגות בביתו ובגן שמסביב. הביקור בגן הוא ללא תשלום.

ציוד: מפת סימון שבילים, נעלי הליכה, מי שתייה וכובע. רמת קושי: קלה

הכותב הוא יותם דהן תושב כליל, מורה דרך ואיש חינוך. מדריך טיולים בכל הארץ ובעיקר בגליל ועובד בבית הספר הדיאלוגי "שיח".0509235674 [email protected]

מלונות מטיילים באזור חורבת דנעילה
מיקום