טיול בעקבות מפלים ונחלים

  • המלצות לימי טיול
  • טיולי חורף

כשהחורף מתחיל נפלא וכמויות המשקעים מרשימות זה הזמן לצאת צפונה לארץ מקורות הירדן, לשטוף את העיניים במראות המלבבים ולהאזין לקולות המשמחים של מים זורמים בנחלים ובמפלים. ההמלצה שלי היא לערוך סיבוב באצבע הגליל ולדלג מנחל או מפל אחד למשנהו.

לתצוגת מפה

נתחיל בנחל "עיון", בו נבחר אם להלך בשביל של כ-1.5-2 שע' בין מטולה למפל תנור. הכניסה היא מצפון למושבה, בתשלום לרשות שמורות הטבע. במסלול הזה נעבור ארבעה מפלים נהדרים של העיון: מפל העיון, מפל הטחנה, מפלי האשד ולבסוף מפל התנור או שאפשר להסתפק במסלול הקצר אל מפל התנור וחזרה. שביל זה שופץ לאחרונה ומאד נוח ונעים להלך בו עם גשרי עץ, מעלה מדרגות אל המפל ואפשרות לתוספת קצרה לתצפית .

אם זה הוא יום חורפי והגשם יורד, אפשר גם ליהנות ממראה מרהיב של מפל הטחנה בלבד תוך כדי נסיעה ברכב. ניסע עד לכניסה לנחל עיון מצפון למושבה ונמשיך בכביש המערכת של המושבה, כשמשמאלנו ערוץ הנחל עד לנקודה בה יתגלה לנו המפל בשצף קצף בטיילת חדשה.

נמשיך לגן הצפון (מתחם חנויות ומסעדות בין מעיין ברוך ל-הגושרים ), שם נעצור ונרד לצפות במראה המשובב של זרימת החצבני ופגישתו עם 2 נחלים נוספים: העיון והדן. העיון מימיו חומים והדן מימיו צלולים. כשהזרימה חזקה והנחל עולה על גדותיו, מומלץ לצפות ממרפסת המקדונלדס.

נמשיך צפונה למפל סער, שבחורף זורם יפה ומתחזק עם בוא הגשמים. אפשר לעשות סיבוב מעגלי קצר הכולל תצפית מרהיבה על המפל ומעליו ולהתפעל מהנופים הנהדרים סביב, כמו מצודת נמרוד ומדרונות החרמון.

לקינוח אמליץ להלך בנחת בטיילת הירדן "שביל עמי", בין שדה נחמיה לכפר בלום, שם אפשר לטייל גם אם יורד הגשם. לרוב אין בשביל בוץ והוא מתאים לעגלות ילדים. על המדרכה מופיעים פסוקים, שהירדן מוזכר בהם, יש מפל שוצף בדרך ואולי נוכל לראות גם כמה חותרים אמיצים בקייק ספורטיבי, הנמשכים אל האתגר שבמים הזורמים. בברכה ולהתראות בשבילי הגליל והגולן, מורת דרך תרצה ניב 052-2473188.

מיקום