יום טיול במלכיה

קיבוץ מלכיה מוקף בנוף יפייפה ומכול צדדיו תראה עולם ומלואו, אורה ערמוני מזמינה אתכם לסיורים מרתקים

  • נגיש
  • מסלול מעגלי
  • המלצות לימי טיול
  • טיולי חורף
  • טיולי עגלות
  • מסלולי הליכה
  • מרכזי מבקרים
  • תצפיות
לתצוגת מפה

אם הגעת להתארח במלון מטיילים מלכיה, זוהי הזדמנות נפלאה לסייר בקיבוץ מלכיה והסביבה.
בקיבוץ מלכיה עצמו תצפיות מרהיבות, אתרי מורשת והיסטוריה ומרחבים ירוקים המזמינים טיול שליו.
צוות הקבלה במלון ישמח לסייע לכם במידע נוסף והמלצות לטיול עצמאי באזור. ניתן ליצור קשר עם בת הקיבוץ אורה ערמוני לתיאום סיור מודרך בעלות סמלית:  052-5347737

1. סיור גבול הצפון – סובב מלכיה (סיור ברכב)

נתחיל בתצפית ממצפור הבריכה אל הכפרים הלבנונים שמעבר לגבול. נמשיך בנסיעה לאורך הגבול בכביש הצפון (נסלל בשנת 1936);
נעצור ליד אבן גבול משנת 1923 (סימון על ידי ניוקומב-פולט) ומשם נתקדם אל סימון גבול משנת 2000 (על ידי האו"ם, חביות תכלת); נשקיף אל מורדות הכפר המתואלי אל-מליכייה ומשם ל "הגדר הטובה" שנהרסה בשנת 2001 על ידי החיזבאללה;
נמשיך אל "בתי המכס" בין המנדט הבריטי למנדט הצרפתי והפילבוקס,
נסיים את הסיור בגת יין עתיקה מהמאה הראשונה לספירה.

2. אתר הזיכרון לחללי מלחמת העצמאות (סיור רגלי, נגיש)

בכניסה למלכיה, במורד המערבי של גבעת גנדי, (רחבעם זאבי), הוקמו על ידי מחלקת ההנצחה, במלאת 60 למדינת ישראל, שלוש אנדרטאות לזכר הנופלים. 35 חללים מהפלמ"ח וחטיבת "עודד" נפלו בארבעה קרבות על מלכיה ב-1948. במרכז האתר נמצאת אלה עתיקת יומין, מקור צל יחיד בכל האזור ששימש נקודת איסוף לפצועים ולחללים. כאן מסופר סיפור הקרב, שהחל ביום הקמת המדינה 15.5.1948.

3. מצפור מלכיה בגבעת גנדי  (סיור רגלי, נגיש)

שביל אספלט נוח מוביל מאתר הזיכרון למצפור מלכיה. תצפית עוצרת נשימה ליישובי הרי נפתלי, עמק החולה, הגולן ופסגת החרמון המושלגת בחורף וקרחת בקיץ. מתחת למצפור נפרש עמק קדש, שרובו היום כרמי יין. דרך עמק זה, שכולו היה אז קוץ ודרדר, עלו לוחמי הגדוד הראשון של הפלמ"ח לקרב הראשון עקוב הדמים במלכיה, על מנת לעצור את הפולש מכיוון לבנון.

4. אבני דרך במלכיה (סיור רגלי)

שישה אתרים שולטו על ידי המועצה לשימור אתרים, ומספרים את סיפור מלכיה לאורך השנים: בור המים הבריטי – נבנה ב-1936 על ידי הבריטים ששכנו בקמפ הצבאי שבמקום; המחצבה – המגרסה: נבנתה בשנת 1950 כענף הראשון של הקיבוץ; הנגריה – 1951, מבנה ראשון מבלוקים שנעשו מחצץ המחצבה; חורשת הברושים – 10 עצי ברוש ראשונים נטעו במלכיה בשנת 1956 על ידי עשר הנשים הראשונות שהיו בהריון; תעלות הקשר – נחפרו להגנת הקיבוץ בשנת 1956. הכיתה הראשונה במלכיה –נפתחה בשנת 1963 ובה שבעה ילדים.

5. תצפית גבעת הירח

התצפית החדשה הפונה מערבה נבנתה לזכר בעלה של אורה ערמוני, וממנה ניתן להשקיף אל הרי לבנון.

6. פארק המגרסה

אורה ערמוני היא מהאנשים היחידים שעדיין יכולים להעיד ממקור ראשון על פעילותה של מגרסת מלכיה, שפעלה בעשור הראשון להקמת מדינת ישראל בקיבוץ מלכיה.
המגרסה היוותה ענף מלאכה מרכזי בקיבוץ מלכיה, והאבנים שנגרסו בה שימשו לסלילת כבישים, תעשיית בלוקים ובניין. המגרסה הפסיקה את פעילותה במהלך שנות ה-60, אולם מבנה המגרסה השתמר.
במהלך 2018-2019 חברו הקרן לשיקום מחצבות, מועצה אזורית הגליל העליון והמועצה לשימור אתרים לשיקום המחצבה במלכיה וכיום היא אתר פתוח ונגיש לציבור, פארק  מזמין עם פינות ישיבה רבות וספסלים.
הזמינו חופשה במלון מטיילים מלכיה
מיקום