יער ברעם ובית הכנסת העתיק

  • המלצות לימי טיול
  • טיולים

אחד מבתי הכנסת המרשימים ביותר בגליל נמצא בברעם, במזרח הגליל העליון. הפאר וההדר של בית הכנסת השתמרו בצורה יוצאת מן הכלל במשך 2000 שנה. מבית הכנסת הזה ובית כנסת נוסף שנמצא באתר ניתן ללמוד רבות על חיי היהודים בתקופת המשנה והתלמוד. המסלול משלב בין טיול בגן הלאומי וכן ביער ברעם בו חורש גלילי טיפוסי.

לתצוגת מפה

איך מגיעים ?

נוסעים מסאסא על כביש 89 עד צומת חירם ומשם ממשיכים צפונה על כביש 8967 עד צומת ברעם. לפי שלט גדול המכוון אתכם, יש להמשיך עוד כ300- מ' עד לכניסה לגן הלאומי בית הכנסת העתיק ברעם.

בית הכנסת העתיק בברעם

הכניסה לגן הלאומי בתשלום. ברעם העתיקה נמצאת על גבעה עטורת חורש שבראשה הכנסייה הנוצרית המרונית של הכפר. בימי מלחמת השחרור ניצל הכפר מהרס מוחלט שכן תושביו לא נלחמו ביהודים. הם פונו זמנית לכפר השכן ג'יש (גוש חלב) ובו הם יושבים על כורחם עד היום, בכפר הנטוש נמצאת הכנסייה אשר עדיין פעילה. המרונים עורכים בכנסיה זאת טקסים דתיים בחגים הגדולים. מתחומי הכפר נחשף בשנת 1905 בית כנסת מהתקופה הביזנטית שפעל בעיירה היהודית ברעם אשר קדמה לכפר. כיום כבר מוכרים עשרות בתי-כנסת מתקופה זו, בגליל ובגולן, והם עדות מרשימה לעובדה שבגליל היה ישוב יהודי צפוף מאות שנים אחרי חורבן הבית. הישוב בגליל החזיק מעמד למרות לחץ בלתי פוסק של מלחמות ואינוסי דת שהופעלו עליו. רק בסוף ימי הביניים הצטמצם הישוב היהודי בגליל לאזור צפת וטבריה בלבד. יהודי הגליל עקרו בחלקם ללבנון ובחלקם לסוריה, וחלק אחר אף המיר את דתו והתאסלם.

בית הכנסת של ברעם בולט ויוצא דופן בשורת עמודיו שלפני קיר הכניסה, היוצרת אכסדרה מיוחדת במינה. על-פי שרידי עמודיו ואבניו יש סבורים שהייתה לו קומה שניה. לבית כנסת זה לא היו עיטורים פנימיים כפסיפסים המוכרים בבתי כנסת אחרים בגליל, אולי משום שהוא מן הקדומים שבהם. נשים לב כי הכניסה לבית הכנסת היא זו שפונה לכיוון ירושלים (דרומה), כמו רבים מבתי הכנסת הגליליים האחרים. לארון הקודש לא נמצאו שרידים, ונראה כי הוא היה קבוע במקומו בקיר הדרומי, בסמוך לפתח הכניסה. בהתבוננות בחזית בית הכנסת הרשימה נבחין בשלושה פתחים. מעל הפתח הימני , מתחת לחלון, נוכל לראות כתובת בארמית בני דלעזר בן יודן – ככל הנראה הקדשה למשפחה שתרמה כסף לבניית בית הכנסת. את הפתח הימני מעטר זר ניצחון אשר לצידו היו בעבר 2 אלות – ניקות (שעל שמן נקראת גם חברת נייק לנעלים), אלו הן אלות הניצחון המכונפות. כבר לפני שנים רבות הושחתו הדמויות.

סממנים רומאים אלו שנמצאו בבתי כנסת נוספים בגליל מעידים ככל הנראה על הסובלנות הדתית, על השפעה תרבותית של דתות אחרות ועד היכולת של יהודי התקופה לראות את ההבדל בין תמונה אומנותית לבין סמל דתי. באתר נמצא בית כנסת נוסף שלא השתמר בצורה יפה כל כך. בית הכנסת השני זהה בגודלו לזה בו אנו מבקרים- דבר המעיד על קהילה יהודית גדולה ששכנה בברעם. במבנה השני נתגלתה כתובת הנמצאת כיום במוזיאון הלובר בפריס (יהי) שלום במקום הזה ובכל מקומות ישראל, יוסה הלוי בן לוי עושה המשקוף הזה תבוא ברכה במעשיו שלום.

נעים לשוטט בסימטאות הכפר הערבי הנטוש שנמצאת בגבעה בסמוך לבית הכנסת. וליהנות מן התצפית הנשקפת. כאמור, הכנסייה המרונית עדיין פעילה ואם תגיעו ביום חג תראו את המארונים ואת הלבוש המיוחד שלהם לתפילות. על משקוף הכנסיה תוכלו לראות את הקנגרו הנושא את צאציו בכיסו ומגן עליהם כסמל לכנסיה המגינה על מאמינה.

יער ברעם

אחרי הביקור בבית הכנסת נלך לטייל ביער ברעם. נחזור לצומת ברעם וממנה מפנה מזרחה לכביש 8967 בו נסע כק"מ וחצי עד לפניה ימינה ליער ברעם. לאחר הפניה ימינה נעלה על דרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול. דרך עפר המובילה לערוץ הנחל ובו מסלול הטיול שאורכו כ 4 ק"מ.

יער ברעם הוא מקום ריכוז ייחודי בארץ של אלון מצוי. בשטח היער, כ1,000- דונם, כמעט לא צומחים נציגי העצים האחרים. פה ושם נוכל למצוא את אלון התולע, אדר סורי, לבנה רפואי, ער אציל, אלה ארץ ישראלית ועוד. עצי היער גדולים ומרשימים וחיסולם נמנע הודות לעושי הפחמים בכפרים הסמוכים שביקשו להתפרנס מן ה'ריבית' העצית ועל כן הקפידו לא לפגוע בגרעין היער. לאחר נסיעה של כ- 600 מטרים בשביל העפר המסומן בסימון שבילים כחול, נגיע לפיצול בו ישר הדרך הופכת מסומנת בסימון שבילים שחור וימינה ממשיך סימון השבילים הכחול . בנקודה זו נשאיר את הרכב ונתחיל בהליכה רגלית במורד השביל הכחול. ההליכה בשביל נעימה ועוברת בחורש הקריר. לאחר כ800 מטרים של הליכה השביל מסתיים בגבול היער בנחל דישון. בנקודה זו, נפנה בערוץ ימינה בשביל המסומן באדום. (ולא בשביל השחור הפונה שמאלה במורד הנחל). כאן המקום חשוף מצמחייה. לאחר כ200- מטרים השביל שב ונכנס ללב היער ומטפס בערוץ הרדוד של נחל צבעון. לאחר הליכה של כק"מ, בלב היער נסטה ימינה מהשביל המסומן אדום, למפגש עם שביל המסומן בשחור, בו נלך עד שנגיע בחזרה לאחר כק"מ ונחצה בחזרה לרכב.

*לקוח מתוך אתר טיולי.

מיקום