כפר ביקרתם

  • פסטיבלים ואירועי תרבות

הכפרים הדרוזים והצ`רקסים פותחים שעריהם בימי החגים לאירוח, למקומות, למורשת ולטעמים, אז כפר ביקרתם?
בואו ליהנות מסיורים ופעילויות בסמטאות ובמרכזי המבקרים, ומאירוח שישאיר לכם טעם של עוד…

לתצוגת מפה

בירקטם הוא כפר דרוזי השוכן בגליל העליון, כ-20 קילומטרים מדרום לעיר צפת. הכפר נוסד במאה ה-12, והוא אחד הכפרים הדרוזיים העתיקים ביותר בישראל. בירקטם הוא כפר יפהפה, השוכן בין הרי הגליל. הכפר מוקף בעצי אורנים, אלונים ותאנים, והוא מציע נוף מרהיב להרי הגליל העליון, לכנרת ולים התיכון. הכפר הוא ביתם של כ-5,000 תושבים, המנהלים אורח חיים מסורתי. תושבי הכפר מתפרנסים מחקלאות, מתיירות ומעבודות פרנסה אחרות.

פסטיבלים, אירועים ואטרקציות בכפר ביקרתם

פסטיבלים ואירועים בכפר ביקרתם בגליל נוצרו כחלק מפרויקט לקידום התיירות הדרוזית והצ'רקסית בהובלת הרשות לפיתוח הגליל והמועצות המקומיות. בכל שנה מתקיימים מגוון אירועים מטעם פרויקט כפר ביקרתם העוסקים בהכרות עם הכפרים הדרוזיים והצ'רקסים בגליל, עם התרבות המיוחדת, המנהגים ובמיוחד עם האנשים. 

באירועים משולבים מיזמים קולינריים של תושבי הכפרים, פרויקטים לקידום התיירות, סיורים במרכזי מבקרים כמו בדי בד, מכוורות ועוד. בכל שנה מתקיים אירוע מרכזי, פסטיבל כפר ביקרתם בחול המועד סוכות, במסגרת הפסטיבל המבקרים נהנים מסיורים מודרכים ללא עלות בכפרים השונים:

חורפיש: סיור בין סמטאות הכפר ובתי האבן הייחודיים.

ירכא: במקום בו משה ויתרו נפגשו לפני 3300 שנה, היכרות עם מורשת עתיקה, הדרכה בעקבות חושי הארכי, בין סמטאות הכפר, הצצה לעולם הקדוש של האישה הדרוזית, מופעי פולקלור וטעמים אותנטיים.

פקיעין: סיורים מהנים ומגוון מרכזי מבקרים בפקיעין הקסומה: בתי בד, בתי מורשת, חוות חקלאיות, כוורות, סודות הכנת סבון וייצור דבש, טעימות ומטעמים. בסופ"ש יתקיימו מופעים מוסיקליים.

ראמה: שלוש דתות החיות בהרמוניה מלאה, היסטוריה מפוארת, תרבות עשירה, סיור מרתק ומופע ריקודים פולקלורי.

פעילויות וחוויות בכפר בירקתם

בירקתם מציע מגוון רחב של פעילויות וחוויות, המתאימות לכל המשפחה:

  • טיולים רגליים: הכפר בירקתם מוקף בשבילים רבים לטיולים רגליים, המתאימים לכל הרמות. תוכלו לטייל בשבילים מסומנים, או למצוא שבילים לא מסומנים שיובילו אתכם אל פינות חמד נסתרות.
  • סיורים מודרכים: תוכלו לצאת לסיור מודרך בכפר, כדי ללמוד על ההיסטוריה, התרבות והמורשת של הכפר.
  • חוויות קולינריות: תוכלו ליהנות מהמטבח הדרוזי האותנטי, המבוסס על חומרי גלם טריים מהאזור.
  • לינה באירוח כפרי: תוכלו ללון באירוח כפרי בכפר, כדי לחוות את אורח החיים הכפרי האותנטי.

אתרים מעניינים בכפר בירקתם

הכפר בירקתם הוא ביתם של מספר אתרים מעניינים, כולל:

  • מסגד אל-עזרא: מסגד עתיק הממוקם במרכז הכפר.
  • בית הספר הדרוזי: בית הספר הדרוזי הראשון בארץ ישראל, שנבנה בשנת 1875.
  • בית הקברות הדרוזי: בית קברות עתיק הממוקם בחלק העליון של הכפר.
  • מוזיאון בירקתם: מוזיאון המציג את ההיסטוריה, התרבות והמורשת של הכפר.

איך להגיע לכפר בירקתם

ניתן להגיע לכפר בירקתם ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית.

במכונית: הכפר ממוקם על כביש 89, כ-20 קילומטרים מדרום לעיר צפת.

בתחבורה ציבורית: ישנם קווים אוטובוסים ישירים מתל אביב, חיפה וצפת לכפר בירקתם.

עונות מומלצות לטיול בכפר בירקתם

עונת הקיץ (יוני-אוגוסט)

עונת הקיץ היא העונה הפופולרית ביותר לטיול בכפר בירקתם. מזג האוויר בקיץ נוח, עם טמפרטורות ממוצעות של 25-30 מעלות צלזיוס. בתקופה זו, הכפר מציע מגוון רחב של פעילויות וחוויות, כולל טיולים רגליים, סיורים מודרכים, חוויות קולינריות ולינה באירוח כפרי.

עונת הסתיו (ספטמבר-נובמבר)

עונת הסתיו היא עונה יפהפייה לטיול בכפר בירקתם. מזג האוויר נעים, עם טמפרטורות ממוצעות של 20-25 מעלות צלזיוס. בתקופה זו, הכפר יפהפה במיוחד, עם שלל צבעים של שלכת.

עונת החורף (דצמבר-פברואר)

עונת החורף יכולה להיות עונה נהדרת לטיול בכפר בירקתם, אם אתם אוהבים שלג. בתקופה זו, הכפר מכוסה בשלג, והנוף מרהיב במיוחד. עם זאת, חשוב לזכור שהדרכים בכפר יכולות להיות מסוכנות בזמן שלג, ולכן מומלץ לבדוק את התחזית לפני שאתם יוצאים לטיול.

עונת האביב (מרץ-מאי)

עונת האביב היא עונה פורחת בכפר בירקתם. בתקופה זו, הכפר יפהפה במיוחד, עם פרחים בשלל צבעים.

בסופו של דבר, העונה הטובה ביותר לטיול בכפר בירקתם היא עונה שאתם נהנים ממנה. אם אתם אוהבים מזג אוויר חם, העונה המומלצת היא הקיץ. אם אתם אוהבים מזג אוויר נעים, העונה המומלצת היא הסתיו או האביב. ואם אתם אוהבים שלג, העונה המומלצת היא החורף.

לינה באזור הכפר בירקתם

בירקטם הוא כפר קטן, ולכן אין בו הרבה אפשרויות לינה. עם זאת, ישנם מספר מלונות ומסעדות באזור, המציעים אפשרויות לינה נוחה וקרבה לכפר.

מלון מטיילים אלון

מלון מטיילים אלון הוא מלון קטן הממוקם בכפר אלון, כ-10 קילומטרים מבירקטם. המלון מציע חדרים מרווחים ומפנקים, עם נוף להרים. המלון כולל גם מסעדה המגישה מנות מהמטבח הישראלי.

מלון מטיילים גשר הזיו

מלון מטיילים גשר הזיו הוא מלון קטן הממוקם בכפר גשר הזיו, כ-15 קילומטרים מבירקטם. המלון מציע חדרים נוחים וממוזגים, עם נוף להרים. המלון כולל גם מסעדה המגישה מנות מהמטבח הישראלי.

המלון מטיילים מלכיה

מלון מטיילים מלכיה הוא מלון קטן הממוקם בכפר מלכיה, כ-20 קילומטרים מבירקטם. המלון מציע חדרים מרווחים ומפנקים, עם נוף להרים. המלון כולל גם מסעדה המגישה מנות מהמטבח הישראלי.

מיקום