מוזיאון בית האיכר

  • פתוח בשבת
  • אטרקציות ובילויים
  • מוזיאונים וגלריות
  • מרכזי מבקרים

בית האיכר במטולה יספק לכם הצצה לסיפורים והשמות שבזכותם אצבע הגליל ומקורות הירדן הם חלק ממדינת ישראל

לתצוגת מפה

לנו, הישראלים "החדשים" והצעירים, לעתים קשה לתאר מה היו צריכים לעבור אבותינו כדי להקים, מדינה כל כך מפותחת ויפה, בדרך כל כך מהירה, בארץ קשה, עם שכנים לא קלים.

אין דרך יותר טובה מלדעת "מה היה כאן?" מאשר לגעת, לחוות ולשמוע ממקור ראשון את הסיפורים, האגדות והעובדות.
בית האיכר במטולה הוא בית עתיק אמיתי משנת 1896. למעט שימור ושיפוצים קלים הוא נאמן לצורתו המקורית ומאכלס בתוכו שכבות רבות של היסטוריה וסיפורים לא יאמנו. למעשה לולא ההתיישבות במטולה וביסוד המעלה לא הייתה נכללת אצבע הגליל כולה בשטח מדינת ישראל.

הגבול הבינלאומי נקבע 30 מטרים בלבד מהבית האחרון במטולה ולולא אותו בית לא היו בידינו מקורות הירדן, מעיינות הדן והחצבני.
בחדרי המוזיאון, נמצא פריטים שנאספו מזקני המושבה מאז ועד היום, המדגימים את החיים בתקופה שלפני מחשב, טלוויזיה ואפילו רדיו. לכל פריט סיפור מרתק מאחוריו, כזה שיכול לעניין קטנים וגדולים.
בחצר תמצאו כלי חקלאות ועבודה, שהיו בשימוש במהלך התקופה וגם כאן הכל מקורי ואותנטי.
החלק השלישי של המוזיאון כולל מאמרים, תמונות ומפות המתארות את ההיסטוריה של מטולה. לידם תלויות גם פיסות רכילות עסיסיות, שמראות לנו שגם גיבורי ההתיישבות היו בני אדם משעשעים.

את המוזיאון מפעילה נסיה, שהיא חלק ישיר מההיסטוריה של מטולה. חוץ מתקופת לימודיה לא עזבה נסיה את מטולה ואפילו סבא של אבא שלה קבור שם. נסיה מכירה כל סיפור וסיפור וכל שעל ושעל במטולה, כל פינה היא אגדה שקרתה באמת וכל פריט מזכיר לה סיפור שהיא חוותה או שסיפרו לה.

נסיה מספרת ומתארת בשפה קולחת את ההיסטוריה של המשפחה ושל מטולה עצמה והיא מלאה באנקדוטות משעשעות המרתקות מבוגרים בני נוער וילדים. התשלום בכניסה הוא סמלי.

נסיה מקבלת את כולם במהלך השבוע, אך בשישי שבת אך רק קבוצות ובתיאום מראש.

אם אתם מגדירים עצמכם כאוהבי ארץ ישראל וכאוהבי טיולים, אתם חייבים לביקור אצל נסיה בבית האיכר, כי יש סיפורים שפשוט חייבים להעביר הלאה…

מיקום