מסלול נחל מורן

  • מתאים לכלבים
  • טיולי חורף
  • טיולים
  • מסלולי הליכה

מסלול נחל מורן ששייך לשמורת הר מירון ונחל כזיב מציע יום טיול ייחודי בנופי הגליל העליון

לתצוגת מפה

המסלול נמצא באזור הגליל העליון המרכזי וסביבו נמצאים נחל מור, נחל כזיב עליון, מעיין חותם ועיין אלרעיש אל חביס. המסלול מתאים לכל המשפחה (לא לעגלות ילדים).
אורך המסלול כ- 7.5 ק"מ וההליכה בו היא למשך של כ- 4.5 שעות.

המסלול ברמת קושי קלה, מתאים לרוב ימות השנה, בעיקר לעונות האביב והסתיו.


להגעה: נחל מורן ב-waze

נתחיל את ההליכה במסלול כ- 500 מטר צפונית לחורבת חוממה סמוך לבית ספר שדה הר מירון, בירידה מתונה מערבה לתוך ערוץ נחל מורן, בשביל מסומן בירוק, שמשמעו עביר למטיילים. הערוץ מוצל על ידי עצי חורש ים – תיכוני, בעיקר אלון מצוי משולב עם עצי קטלב ושיחים מטפסים אחרים. קריר בערוץ הנחל, בעיקר בימים החמים ואפשר ליהנות "מהבריזה" – רוח מערבית קרירה שמלטפת את פנינו, שמוכרת בנעימותה גם כ-"אוויר פסגות". נמשיך בשביל מישורי ובעלייה קלה, במהלך ההליכה במסלול, נהנה מערבוב הריחות שמדיפים הצמחים כמו אזוב מצוי, מרווה, אחי רותם החורש, אלה ארץ – ישראלית וכליל החורש

נמשיך עם השביל בתוך החורש, ונגיע כעבור הליכה של כשעה לקיר סלע זקוף שיוצאות ממנו נביעות מים. זוהי המדרגה העליונה של קבוצת נביעות הנקראות "עיינות נריה". אילו למעשה נביעות שכבה, מוצא למים שמחלחלים בסדקים בין סלעי הגיר בפסגת הר מירון, בערבית מכונות הנביעות הללו "עין גבאטי", על שם שרידי ישוב ערבי קדום, שהיה סמוך למעיינות. ליד המעיינות עצי תאנה עתיקים ושקתות המשמשות להשקות את עדרי העזים של התושבים הדרוזים מבית – ג'אן ו-חורפיש.

מכאן, נרד עוד מספר מטרים לעבר בריכת המעיין המוזנת מהנביעות. זוהי סביבה פסטורלית וקסומה לישיבה. ניתן לנוח בישיבה בצל עצי התאנים על סלע חשוף סמוך לנביעות המים. שמורת הר מירון היא שטח מוגן וסגור המשתרע על שטח של כ-116,000 דונם. זוהי השמורה הגדולה ביותר הארץ ואף במזרח התיכון כולו!
כבר בתקופת המנדט הבריטי הכירו בחשיבותה ובצורך להגן עליה מפני כריתה ובנייה.

בנקודה זו אנו נמצאים על גבול החורש עם שטחי עיבוד ומרעה, נלך לאורך גבול החורש וחלקות אדמה, המעובדות על ידי תושבי הכפר הדרוזי חורפיש. מטעים אלו מכונים "בוסתנים", החקלאים הדרוזים נוטעים כאן עצי מאכל כמו שזיפים שחורים, עצי זית ומעט גפנים .השביל מתעקל עם תוואי ערוצו של נחל נריה המגיע מדרום, בכדי לעקוף חלקות מעובדות, נחזור עם השביל לערוץ נחל מורן. מכאן השביל ממשיך ומטפס על מדרגות סלע גיר, שצבען אפור בהיר. אט אט הולך הערוץ ונהיה צר, עד מקום בו נלך תחת סבך עצי חורש הסוככות מעלינו, ייתכן ונראה בדרך שרידי חזירי- בר ודורבנים, בעלי חיים הנפוצים בטריטוריה של הגליל העליון, במיוחד בשטח שמורת הר מירון.

נרד בערוץ הצר, כשסכך הצמחייה מקיף אותנו. ניתן לעצור באחת הנקודות השלוות והאינטימיות וליהנות מהשלווה והירוק. נמשיך במסלולנו לכיוון מערב ונצא מן הסבך הנעים להליכה בין מדרגות חקלאיות (טרסות) וחלקות נטושות. במקום זה הערוץ מתרחב, לקראת מפגשו עם ערוץ נחל כזיב, שמסומן כשביל אדום מצדו הדרום- מזרחי לכפר חורפיש, על דרך המריבה (הסכסוך בין אנשי שמורת הטבע ותושבי בית ג'אן, אודות פריצת הדרך בין היישובים חורפיש וכפר בית ג'אן באמצע שנות התשעים במאה ה- 20).

נמשיך מכאן מערבה עם ערוץ נחל כזיב בין רכס הר זבול לרכס פקיעין, בקניון העובר ביניהם, נעבור על פני עין חותם, הנקרא על שם חורבת חותם מהתקופה הביזנטית, שנמצאת בין הישובים חורפיש מצפון לפקיעין בדרום, עד לקטע הנקרא חביס (בעברית נחל האוסר, מהמושג מאסר), עד לגשר אלקוש. נגיע לכביש אספלט סלול המסמן לנו שנפגשים עם נחל כזיב עד לנקודת האיסוף בצומת אלקוש – חורפיש (סאסא)

המסלול נכתב ע"י: חסן עאמר – מורה דרך מוסמך , מתכנן ועורך מסלולים בכל רחבי הארץ.

מיקום