מרכז גוטסמן לתחריט - הסדנה בכברי

  • סיורים
  • פתוח בשבת
  • אטרקציות ובילויים
  • מוזיאונים וגלריות
  • מרכזי מבקרים
  • סדנאות
לתצוגת מפה

הסדנה לתחריט בקיבוץ כברי נוסדה בשנת 1993, במקום בו עמד הסטודיו של הצייר, חבר הקיבוץ, אורי ריזמן, שהלך לעולמו שנתיים קודם. מאז קנתה הסדנה מוניטין בשדה האמנות הישראלי והבינלאומי ואמנים מהארץ ומחו"ל מגיעים אליה כדי ליצור תחריטים בעזרת צוות מיומן של דָפָּסיות (רק נשים, עניין מעניין כשלעצמו…!).

בכברי מתקיים חיבור בין עסקים לאמנות, מתוך מחשבה שאמנות הינה גורם מפרה ותורם לקהילה ולפרטיה, ולסל העסקים כאחד. בנובמבר 2006 נחנך מבנה גדול ויפה ובו שטח עבודה גדול לאמנים ולדפסים, ואולמות תצוגה מוזיאליים מוארים באור ישיר וטבעי.

התחריט, שיטת הדפסה שעסקו בה החל מרמברנדט, דרך גויה ופיקאסו ועד מיטב הציירים והפסלים של ימינו, מתאפיינת בייחודיות ובקרבה גדולה לציור המקורי. שיטות ההדפסה של היום אינן שונות הרבה מהשיטות בהן עבד רמברנדט, (הדפסה על נייר מתוך לוחות מתכת), אך הקידמה הביאה עימה טכניקות חדשות המאפשרות לאמנים ליצור תחריטים שחורגים מהפורמט של התחריט המסורתי.
עם האמנים העובדים ויוצרים בסדנה נמנים ציירים ופסלים מהשורה הראשונה בארץ ובעולם.

האורח המבקר במקום, מוזמן תוך שהוא מסתובב בחללי התצוגה ונהנה מההדפסים התלויים על הקירות, לצפות בעבודת האמנים והדָפָּסיות בזמן שהם יוצרים: מכינים את הלוחות, צורבים בחומצות, מכסים באספלט, מנקים את הפלטות, מורחים את הצבע, מכינים את הנייר, מניחים על המכבש, מניעים את גלגליו הגדולים ומוציאים תחת ידם הדפס תחריט חדש, מקורי, "חם מהתנור".

התהליך הזה תמיד מוציא מהמבקר – גדול כקטן, שוחר אמנות או מטייל מזדמן – קריאת התפעלות ו"וואוו" גדול!ימים ושעות הפעילות:
ימים א'-ה' 8:00-16:00 (מומלץ תמיד לוודא מראש שפתוח)
שבת וחג 11:00-15:00

מלונות מטיילים באזור הסדנה בכברי
מיקום