נחל אביב

  • מתאים לכלבים
  • טיולים
  • מסלולי הליכה

נחל אביב הוא אחד הנחלים היפים שיש בגליל העליון. נחל אביב, הנשפך אל נחל דישון , אך מעצים את יופיו של הגליל העליון. זהו מסלול ברמת קושי בינונית ומתאים למשפחות. אורכו כ-5 ק"מ והוא אינו מעגלי. בטיול נוכל לראות מערות טבעיות יפיפיות, תופעות טבע עתיקות ("העלמות") ואף אתר קבורה עתיק.

לתצוגת מפה

איך מגיעים?

מכביש נהריה צפת (89) פונים בצמות חירם לכביש 899, כשהכביש מתפצל נפנה לכיוון ברעם. ליד בית הכנסת העתיק בברעם נפנה ימינה להמשך הכביש 899. לאחר הפניה אחרי הצומת בה ניתן לפנות לריחניה נראה בצד ימין של הכביש שלט המפנה לנחל דישון ולידו מגרש חניה סלול (נסיעה של 6-7 קילומטרים). שם נשאיר את רכב האיסוף בסוף הטיול.

כדי להגיע לתחילת המסלול ניסע עוד כ-3 קילומטרים עד לעיקול חד של הכביש כקילומטר אחד לאחר הפניה לקיבוץ יראון. אנו עוקבים אחרי סימון כחול לבן שמתחיל בשביל הנמצא מצדו הדרומי של הכביש. עוד מעט נעבור במסלולו של נחל אביב. ראשו של נחל זה מונח למרגלת מרון-א-ראס, הישוב הלבנוני הידוע לשמצה מימי מלחמת לבנון הזניה. אחרי כ-2 ק"מ נגיע לאתר יפיפה בו נפגשים נחל דישון ונחל אביב. אם נרים את הראש במהלך ההליכה באפיק הנחל, נוכל לראות תופעה קרסטית מדהימה מי הגשים הרבים באזור, במהלך מאות שנים, המיסו את אבן הגיר וחשפו שכבות של סלע קשה מתחתם. כך נוצרו ה-עלמות. דומיי נשים ענקיות היושבת על פסגת הרכס וצופות אל המטיילים. פסלים כאלו , שנוצרו במהלך מאות שנים בחסות הטבע, מצטרפים יחד לעשרות מערות שנוצרו באזור נחל אביב ע"י אותה תופעה של המסת שכבות גיר וחשיפת המסלע הקשה יותר מתחתן.

למיטיבי הלכת בלבד. ניתן לבקר במערת קבר הנמצאת כ-700 מטר מתחילת המסלול (סימון שקוף). הטיפוס קשה והירידה חזרה תלולה. אז נא לשים לב! פתח המערה המלבני החצוב לתוך הסלע מוביל לכ-10 קברים עתיקים, ביזנטיים, כנראה של שוכני המערות מהסביבה. נחזור למסלול הנחל.

בגדה הדרומית בערך באותו קו גובה של מערת הקבורה כקילומטר אחד מתחילת המסלול נמצאת מערת החניה. לשמרנים שבינינו גם זו עליה קשה וירידה תלולה ולכן ניתן לוותר. במערה נמצא עדויות לבני האדם שחיו שם. המערה מורכבת מכמה מפלסים, חדרי אחסון מזון ואף חלונות לנחל. לאחר שעברנו או טיפסנו למערת החניה נמשיך בסימון הכחול למערת אביב. כאן הכניסה נוחה יותר ומזמינה. זוהי מערכת מערות המכילה בורות מים ומרזים לניקוז המים.

הנוף המרהיב מנקודת תצפית זו כולל את נחל דישון והגליל העליון המזרחי וביום יפה ניתן אפילו לראות את הר מירון.נמשיך לרדת במסלולו של נחל אביב. במקום המפגש שלו עם נחל דישון, נפנה ימינה במעלה נחל דישון ונמשיך כ-2 ק"מ למגרש החניה בו השארנו את הרכב הראשון.

מיקום