נחל צלמון

  • טיולים
  • מסלולי הליכה
  • מסלולי מים
  • מעיינות

טיול משפחתי באחד מהיפים בנחלי הגליל, המציע מסלול קצר של כקילומטר וחצי שבמהלכו הולכים לצד הנחל הזורם לאורך כל השנה, נהנים מצמחייה טבעית וצל בחלק מהמסלול, עוצרים להשתכשכות בבריכות הטבעיות ורואים את שרידי תחנות הקמח ששימשו בעבר את תושבי האזור להפקת קמח על ידי ניצול אנרגיית המים הרבים שזרמו בנחל בעבר.

לתצוגת מפה

איך מגיעים?

המסלול בנחל צלמון, מתחיל בכביש 804, אליו נגיע מצומת ראמה על כביש עכו-כרמיאל (כביש 85).כ-2 קילומטר דרומית לצומת נראה מימין את שלט הכניסה החום של הכניסה לשמורה, ממנו מתחיל המסלול הרגלי לכיוון דרום לאורך סימון שבילים כחול לבן.

על המסלול

מאחר וזהו מסלול קווי – כדאי לבוא עם שני רכבים ולהשאיר רכב אחד בנקודת הסיום (כקילומטר דרומית על הכביש מתחילת המסלול, בכניסה הדרומית אל הנחל). במהלך המסלול נראה צמחיית נחלים, פריחה שמתחילה כבר בסתיו, ושרידים של תחנות קמח ותעלות מים שהובילו אליהם. מתחת לעץ חרוב באמצע המסלול נמצא משטח אבן ופינת ישיבה בה אפשר לעצור להפסקה קצרה, ממנה נמשיך אל הנחל עצמו, נגיע למספר בריכות מים מוצלות שאפשר להשתכשך בהם אבל לא לשתות מאחר ומהמים בנחל אינם ראויים לשתייה. (בסוף הקיץ במיוחד, המים עלולים להיות די עכורים).

מבריכות השכשוך נמשיך דרומה עד טחנת קמח גדולה שלצידה עץ דקל גבוה, אליה אפשר להציץ ולדמיין איך פעם המים סובבו את גלגלי השיניים וטחנו את הקמח שהביאו אליה חקלאי האזור. מטחנת הקמח נרד עוד דרומה עד לסיום המסלול ליד תחנת קמח נוספת, שלצידה יחכו המשפחות בעוד הנהגים עולים לתחילת המסלול להביא את הרכבים.

מיקום