עין חומימה

  • טיולים
  • מסלולי הליכה
  • מעיינות

עין חוממה הוא מעין שכבה יפהפה, בו ניתן לראות בעין ממש את שכבות הסלע היוצרות אותו, המסלול אל המעיין שופע פריחות ומומלץ בכל ימות השנה מלבד ימים גשומים.

לתצוגת מפה

המסלול הינו מסלול קווי, יש להשאיר מראש מכונית איסוף בסוף המסלול.חובה להצטייד במפת סימון שבילים גליל עליון כדי לעקוב אחר סימוני השבילים. מתאים לכל השנה למעט ימים גשומים בגלל סכנת החלקה.

המסלול מוצל ברובו ומתאים גם לימים חמים יותר.תחילת המסלול מחניון פסגת המירון. ראשיתו בעליה ורובו במגמת ירידה, אורכו כ- 4-6 ק"מ לפי בחירת הכניסה לשביל הפסגה. סיומו בחורבת חומימה ליד בית ספר שדה מירון.

יש להחליט בנקודת ההתחלה אם להכנס לשביל הפסגה מתחילתו בחניון ולהאריך את הטיול או להכנס לשביל מנקודת הסיום – בצומת של הכביש העולה לבסיס עם הכביש הפונה דרומה לחניון. האפשרות השנייה תוביל אותנו לעליה של 500 מטר בשביל נוח מסומן אדום. באמצע העלייה נפתח חלון לנוף. התצפית היחודית מאפשרת לנו לראות את הכירסום של נחל כזיב ויובליו בגוש המירון וריקונו עד כדי יצירת מכתש. בית ג'אן נפרשת מולנו בכל תפארתה בין הר הארי להר צפריר. מאחורי בית ג'אן נפרס הנוף בין מעלות לתפן ומפרץ חיפה בדרום.

אחרי חציית דרך עפר יוצא משביל הפסגה מערבה שביל בצבע שחור במגמת ירידה.ממש בצומת השבילים אפשר למצוא בחודש מרץ מרבד פריחה כחול של יקינתון מזרחי. עץ שלפרחיו הלבנים חמישה עלי כותרת הוא האגס הסורי, ואילו לקטלב פרחים פעמוניים לבנים וגזע אדום. לצידי השביל פורח גם סחלב אנטולי בצבע סגול ומנוקד לבן על השפית שלו, משטח הנחיתה של החרקים. הפרחים הצהובים של הקידה השעירה מכניסים מימד נוסף בתחרות על המאביקים בהפיצם ריח בושם משכר.

בהמשך האביב פורח האחירותם בפרחים צהובים על גבעולים דלי עלים, שני האחים לסוג לוטם – המרווני והשעיר, מרוות ירושלים, צחנן מבאיש, מרווה משולשת, ציפורנית גדולה והשיא – הסחלבים – בן חורש רחב עלים, ושנק החורש – סחלב נטול עלים שמפרק חומר אורגני במקום ליצר מזון בעליו.

הפריחה על המירון נמשכת אל תוך חודש יוני בזכות הגובה ומקנחת בשני מטפסים – ורד הכלב, מטפס ורדרד, ובזלזלת מנוצה, שיוצרת גושים לבנים של פריחה על העצים .בדרך חלקה של ארז לבנון שניטעה על ידי קק"ל.

מהתצפית של הר נריה נשקף הנוף אל מעבר לגבול הלבנוני – החל ממרון א-ראס שעל ההר ממול ועד הכפרים עיתא א-שעב, רומיש, עין איבל וירון שבבקעה ממערבו. ממש לקראת סוף המסלול השביל הופך חשוף ויורד בפניה חדה שמאלה אל כרם זיתים עתיק. לפני הפניה נובע מימין עין חומימה בנקבה חצובה.

לפי הסכר שנבנה במוצא הנקבה יש להניח שהזרם היה שופע יותר בתקופות קדומות. ייחודו של המעיין בראשני הסלמנדרה שחיים בו ולכן חל איסור לדרוך באזור הרטוב. קל להבדילם מראשנים אחרים בזכות ארבע רגליהם.כאירוע סיום אפשר לאלתר צילומים מיוחדים בתוך הגזעים החלולים של הזיתים לפני שמגיעים לחניה, שבה המתין הרכב שהשארנו מראש.

נכתב על ידי אודי ווליכמן, מדריך טיולים ברחבי הארץ – 050-5371162.

מיקום