פארק הסלעים

  • נגיש
  • מתאים לכלבים
  • מסלול מעגלי
  • טיולי עגלות
  • מסלולי הליכה

פארק הסלעים שליד הכפר כיסרא הוא עולם הדמיון של הטבע.
הגשמים פיסלו בסלעים טרשים גדולים שלובשים שלל צורות, כמו בארץ האגדות

לתצוגת מפה

הוראות הגעה:
נוסעים בכביש מעלות-פקיעין (כביש 864) ופונים בכביש 8655 לסמיע ולכיסרא. בכיכר שלפני מרכז מפעל הפיס פונים ימינה, וממשיכים עד לשלט הכניסה לפארק הנמצא בשוליו הצפוניים-מערביים של הכפר.


פארק הסלעים הוא אתר טבע שטיפחה קק”ל השוכן בצד שמורת הר סנה. הפארק והשמורה המשתרעת על פני כאלף דונם משמרים חורש ים-תיכוני מפותח, שבו שולט האלון המצוי . מלווים אותו עצי אלה ארצישראלית, אלון התולע, קטלב מצוי וכליל החורש, כמו גם השיחים אחירותם החורש וקידה שעירה.

ייחודו של השטח הוא בהמסה הנמרצת של סלעי גיר קשים, שהטבע פיסל בהם יצירות כיד הדמיון הטובה עליו. תופעה זו, המכונה קַרסט, אופיינית לאזורים הבנויים מסלעי דולומיט ונהנים מכמויות משקעים גדולות. אי אפשר שלא להתפעל ממגוון הצורות. יש הרואים בהן דינוזאורים קדמונים, חיות ענק, עמודים ופטריות, קציצות סלע ומחילות. זהו מקום שצריך “לקחת את הזמן” בו. אל תמהרו. תפסו לכם פינה ותנו לילדים להתרוצץ, למצוא מקומות מחבוא, להיעלם ולהציץ שוב.

השביל המעגלי הקצר

שביל מעגלי קצר שאורכו כמה מאות מ’. השביל מקיף את מתחם הסלעים, הוא נגיש לנכים ולאורכו הוצבו ספסלים למנוחה.

השביל מחולק לשלושה קטעים. הקטע הראשון מכונה “שביל הקטלב”. קטע שביל זה עובר בחורש ים-תיכוני בצדו הדרומי-מזרחי של הפארק. השביל מגיע לשלושה עצים מרשימים של קטלב מצוי. מין עץ זה ניכר בגזעיו, שלובשים צבע אדום אחרי שקליפתם מתקלפת. קליפת הגזע מתקלפת קרעים-קרעים מדי שנה.

הקטע המרכזי מכונה “שביל היערון”, על שמו של מכרסם קטן הניזון מבלוטי עץ האלון המצויים בשפע בשמורה. כאן יש לא רק סלעים אלא גם שפני סלע, המנצלים את שפע הצמחייה ואת מקומות המסתור הרבים שהסלעים מספקים.

הקטע השלישי מכונה “שביל הממותות”, על שמם של הסלעים הענקיים המאפיינים אותו. יש המדמים את הסלעים האלה לראשי פילים, או אם תרצו, ממותות, אבותיהם הקדמונים של הפילים.

מילה בסלע

הסלעים בפארק הסלעים נוצרו בתקופה גאולוגית המכונה טורון (לפני כ-90 מיליון שנה), והם שייכים לתצורת בענה – סוג סלע גירי קשה שמורכב משלדים של יצורי ים ואצות-ים. השלדים נמסו במשך הזמן והתגבשו בלחץ החומרים שהורבדו עליהם לגיר איכותי ולבן. זהו הגיר המכונה “מלכה”, ובאבניו בנו את המבנים המשובחים בירושלים.

אלא שכאן, בפארק הסלעים, הוגדרה תת-יחידה בתצורת בענה, הקרויה בעגת הגאולוגים בשם קישק. סלעים אלה בנויים משרידי מאובנים ימיים והם נוטים להיות מושפעים מתהליכי המסה קרסטיים.

אפשרות לטיול למיטיבי לכת

מהכניסה לפארק הסלעים יוצא שביל מסומן אדום, שאורכו 2.5 ק”מ. השביל מוביל לכביש שבין כפר ורדים לאזור התעשייה תפן והוא עובר בשולי שמורת הר סנה. השביל הוכשר בשיתוף פעולה של קרן קימת לישראל, רשות הטבע והגנים והמועצה המקומית כיסרא-סמיע. השביל עובר בחורש טבעי ומעניק תצפית לעבר רכס פקיעין ואזור מעלות. לקוח מתוך: eyarok

מיקום