פארק תמנע

  • פתוח בשבת
  • אקסטרים
  • מרכז מבקרים
  • אטרקציות לילדים
  • סיורים
  • טיולים
  • מסלולי הליכה

פארק תמנע השוכן 20 דקות מאילת וממלון מטיילים לוטן הוא פארק יפהפה שבו יצירות אמן ותצורות סלע מרהיבות שפיסל הטבע עצמו! בפארק תוכלו לבלות במשך שעות בכל גיל ובכל הרכב ולטייל ביותר מ 20 מסלולי טיול רכובים או רגליים, ולקנח בקפה על האגם. תענוג!

אנו ממליצים להגיע לאזור פארק תמנע ליותר מיום אחד כדי להנות מכל מה שיש לאזור להציע, לכן כדאי לשריין מקום לינה מדברי או בית מלון בערבה.

לתצוגת מפה

פארק תמנע השוכן על כביש הערבה, 20 דקות נסיעה מאילת ו כ- 20 דקות ממלון מטיילים לוטן, הוא מסוג המקומות האלה שהנוף בהם כל כך פראי שהוא נצרב בזיכרון, והכל בזכות השילוב בין הרים מדבריים באדום בוהק, תכלת השמיים ושלווה מדברית. 

צילום פארק תמנע

פארק תמנע, גן השעשועים של הטבע היפהפה בערבה הדרומית. צילום: יעל לרנר

בקעת תמנע שבתוכה נמצא פארק תמנע ממוקמת בשוליים המערביים של הערבה הדרומית. צורתה של הבקעה מזכירה פרסה המוקפת במצוקים תלולים מכל צדדיה, ושמה ניתן לה בשל מיקומה הגיאוגרפי בארץ אדום המקראית – ארצם של בני עשיו. תמנע המקראית היתה פילגשו של אליפז, בנו של עשיו, ואמו של עמלק.

היה היה

לבקעה היסטוריה גיאולוגית מרתקת הנעוצה בקרבתו של השבר הסורי־אפריקני. התהליכים הגיאולוגיים הביאו להופעת נחושת במקום, ובימי קדם שימש האזור לכריית נחושת. היום יש כאן פארק מרשים בסטנדרטים בינלאומיים, עם היסטוריה מרתקת, נוף מהפנט, מסלולי טיול יפים ופעילות מגוונת לכל המשפחה.

מבחינה היסטורית, בתמנע ניתן לראות את העדויות מהקדומות ביותר לכריית נחושת נחושת, וברחבי הפארק ניתן למצוא אלפי פירים ושרידים של תנורי התכה מתקופת האימפריה המצרית הקדומה. הנחושת היתה המתכת הראשונה שנעשה בה שימוש ליצירת כלי עבודה, כלי נשק, כלי בית ופולחן. בכניסה לפארק תוזמנו להיכנס למבואה מרשימה, שבה תוכלו לצפות בסרט קצר על תהליך הפקת הנחושת.

אחרי הצעידה במבואה מגיעים לאודיטוריום ממוזג, ובו מיצג של סיפור הבקעה , הנחושת והאדם.

התצוגה והסרטים מעניינים, אבל שיא הביקור כאן הוא ללא ספק הנסיעה ברחבי הפארק ומגוון הטיולים הרגליים שתוכלו לערוך בו.

מגוון מסלולי טיול ברמות קושי שונות!

מפארק תמנע יוצאים מגוון מסלולי טיול באורכים וברמות קושי שונות, אליהם תוכלו לצאת ברגל או רכובים על אופניים. בטיול עצמאי או מודרך תוכלו ללמוד על תהליכי כריית הנחושת והפקתה ולצפות בסלעים בצורות שונות כמו סלע הפטרייה המפורסם, עמודי שלמה, הספינקס, הקשתות ועוד. המקום יפהפה בכל שעות היום, בשעת השקיעה וגם בלילה, אז הסלעים המוארים יוצרים מראה מרהיב.

אבל רגע, איך מטיילים כאן בקיץ הרותח?

גם בקיץ ניתן לטייל כאן, ואחת האפשרויות המומלצות היא לטייל עם הרכב במסלול ה״תמנע רואד טריפ״, נסיעה במסלול המותאם לרכב למגוון נקודות העניין בפארק, להחנות בחנייה הצמודה ולצאת להליכה קצרצרה למקום. לאוהבי הצילומים מומלץ להצטייד במפת האינסטגרם של תמנע שתוביל אתכם למקומות הכי יפים לצילומים בפארק!

אפשרות נוספת לטיולי קיץ בפארק הם באמצעות סיורי השקיעה וסיורי העששיות המוצעים בפארק, סיורים המותאמים למזג האויר הקיצי באיזור. במהלך הסיורים תוכלו לחוות את הפארק, לשמוע הסברים מעניינים ולהביט יחד בפארק ובאתריו המשנים את צבעם כשיורד הלילה ואז נדלקת תאורה יפהפייה המעניקה מראה מכשף לעמודי שלמה, הפטריה , הבורג והספינקס. הסיורים קלילים ומותאמים לילדים מגיל שלוש.

בתמנע גם עשרות קילומטרים של מסלולי רכיבת שטח מאתגרים – מסלולי 'סינגל'. אלה מיועדים לרוכבי שטח מיומנים.

במבואת הפארק עמדת 'ריינג'ר' בה ניתן לקבל מידע והכוונה ולהתייעץ  לגבי אפשרויות הטיול השונות.

עמודי שלמה לקראת ערב. מראה מרהיב! צילום: יעל לרנר

טיפ למטיילים: את הביקור מומלץ לסיים במילוי בקבוקי חול צבעוני ובסעודה קלילה בקפה תמנע, על גדת האגם המלאכותי היפהפה במקום. אפשר גם לקנח בסיבוב על סירת הפדלים באגם. תענוג!

כתיבה וצילומים: יעל לרנר

החודש במלונות מטיילים

מיקום