תל אבל בית מעכה

  • מתאים לכלבים
  • המלצות לימי טיול
  • תצפיות

תל אבל בית מעכה יספק לכם נקודת עצירה נפלאה לקפה או פיקניק מול הנוף

לתצוגת מפה

התל מהווה נקודת תצפית מקסימה על לבנון ומטעי מטולה. מומלץ להגיע לכאן לקראת שקיעה עם סל פיקניק או פק"ל קפה וליהנות מהנוף הפסטורלי.

"אבל בית מעכה" הייתה העיר הצפונית בממלכת ישראל ונכללה בשבט נפתלי. העיר מוזכרת בתנ"ך כעיר שבה דוכא מרד נגד דוד המלך כאשר יואב בן צרויה איים להחריב את העיר אם לא יסגירו את שבע בן בכרי אשר ניסה למרוד בדוד המלך. (ספר שמואל ב' פרק כ')

תושבי העיר ערפו את ראשו של שבע בן בכרי וזרקו אותו מעבר לחומות לידי יואב בן צרויה וכך הוסר האיום והמצור על העיר. העיר מוזכרת פעמים רבות בכתובים כעיר כנענית אשר נכבשה מספר ימים בתקופות הברונזה ובתקופות המלחמה בין ממלכת ישראל ויהודה. עד מלחמת העצמאות 1948 שכן במקום כפר ערבי בשם :"אבל אל קמח" אשר נחרב במלחמה.

כיום נמצא התל במרכז העמק, בולט ביופיו ובנוכחותו בין מטעי הפירות. בעונת האביב ניתן למצוא על התל וסביבו פריחה של האירוס הנצרתי, רקפות וכלניות ובסתיו נמצא שם פריחת חצב. מומלץ לטפס על פסגת התל וליהנות מיופיו של נוף 360 מעלות לעבר עמק החולה, הרי הלבנון, מטעי הפירות והמושבה מטולה הנמצאת צפונית לתל.(הטיפוס לתל אפשרי ברגל וברכב שטח).

הגעה לתל אבל בית מעכה דרך כביש 90 כ-2 ק"מ דרומית למטולה, פנייה מזרחה מול מחצבה הישנה הנסיעה בשביל בין המטעים, חוצים גשרון שמתחתיו זורם יובל של נחל עיון.

מיקום