5 מצפורים באזור הגליל

  • נגיש
  • מתאים לכלבים
  • המלצות לימי טיול
  • טיולי חורף
  • מסלולי הליכה
  • תצפיות

בחרנו את המצפורים היפים בגליל, מהם תוכלו להיישיר מבט צלול אל החרמון המקושט לבן
ואל הרכסים והעמקים הנושקים לו.

לתצוגת מפה

מצפור הר אדיר

מצפור לזכרם של הנופלים במלחמת לבנון השנייה ממוקם בגובה 1008 מטר על פסגתו המיוערת של הר אדיר שהוא חלק משמורת הרי מירון.המצפור מאפשר תצפית מרהיבה לכוון הרי הלבנון והר החרמון ולכוון אתרי הקרבות העקובים מדם של מלחמת לבנון השנייה. הסברים מפורטים על הקרבות כתובים על מעקה המצפור שבו חקוקים גם שמות הנופלים. במצפור המיוער פריחה של כרכומים לבנבנים בעונה זו ושווה להתהלך בזהירות ביניהם.

מצפור מלכיה

ממרפסת התצפית המקורה אפשר להבחין בכל גפן וגפן שבכרמים המכסים את הבקעה של עמק קדש. בפסגת קרן נפתלי ובמצודת ישע (נבי יושע) ניתן להבחין ללא כל קושי. הלאה משם מתפרש עמק החולה ומאחוריו מתייצבת רמת הגולן ובראשה הר החרמון. המקום מספר את סיפורו של הקרב הקשה על מלכיה במלחמת העצמאות. מלכיה עברה מיד ליד פעמיים במלחמת העצמאות ונכבשה רק לאחר המתקפה השלישית. במרפסת התצפית יש תחנת שמע המסבירה על הקרבות. השביל למרפסת התצפית עובר ליד אנדרטאות המנציחות את חללי הקרבות במלכיה ומלא בפינות ישיבה אל מול הנוף עוצר הנשימה.

מצפה דדו

בפסגת הר צפייה שבמערב מטולה משתרע מצפה דדו – מצפה נוף עוצר נשימה שמספק מבטים ממושכים אל עבר המרחבים שנפרשים מלוא העין.המצפה נקרא על שמו של רב אלוף דוד אלעזר-דדו, שהיה רמטכ"ל צה"ל בתקופת מלחמת יום הכיפורים בשנת 1973.דדו החל דרכו הביטחונית במסגרת הפלמ"ח וטיפס בסולם הדרגות בצה"ל עד לפיסגה.התצפית המרהיבה חושפת אותנו לנופים המדהימים של צפון הארץ: מדרום – עמק החולה הירוק והפורה ובו הישובים הצפוניים דן, דפנה, בית הלל, שאר ישוב, מעין ברוך והגושרים.ממזרח – הרי הגולן והחרמון, ומצפון – עמק עיון והרי הלבנון.

מצפור קרן נפתלי

מהתצפיות המרהיבות בישראל המספקת למטיילים מבט נהדר אל עמק החולה, הגולן והחרמון. יש גישה בדרך עפר כמעט עד למצפה, הסמוך לאנטנת תקשורת גדולה. בפסגת ההר, ליד התצפית, התגלו שרידי מצודה מהתקופה ההלניסטית ושל מקדש מהתקופות ההלניסטית והרומית שהוקדש לאלה אתנה. עוד במקום – בורות מים, חומות אבנים, מערות קבורה ועצים גדולים של אלה אטלנטית. המטיילים יוכלו ליהנות מפינות ישיבה אל מוך הנוף המיוחד.

מצפה גדות

אתר ההנצחה של "חטיבת הגולן – אלכסנדרוני", בנוי על שרידי המוצב הסורי "אל מורתפע" שפירושו, "הנישא", מהמוצבים המבוצרים והחשובים ביותר של הסורים עד למלחמת ששת הימים. חשיבותו נובעת מהיותו "יושב" על הציר המרכזי העולה לרמת הגולן, ציר "גשר בנות יעקב – קוניטרה". מעל האנדרטה וממערב לה, על גבי נקודת תצפית לעבר שיטחנו ולעבר קיבוץ גדות, מוצבת אבן ועליה חקוקות מילותיו של מפקד החטיבה בששת הימים, עמנואל (מנו) שקד "מכאן אתם נראים גדולים שבעתיים"… במילותיו אלה התכוון מפקד החטיבה לעמידה האיתנה, האמיצה והבלתי מתפשרת של תושבי הקיבוץ, אל מול השליטה המוחלטת של הסורים. האנדרטה מוקפת משני צדדיה בשבילי הליכה טבעתיים. טבעת קטנה וטבעת גדולה שבקצה המערבי עמדה מבוצרת ולידה נקודת תצפית, שממחישה היטב את השליטה המוחלטת של הסורים על הישובים שמדרום, שממערב ועד לעמק החולה שמצפון.

מיקום