מסלול בגרעין העתיק של כפר חורפיש

קצת על כפר חורפיש

כפר חורפיש נמצא בגליל עליון מרכזי. ממזרח לו הר מירון, ממערב – דרום מערב לו נחל כזיב ודרומית לכפר ניצב הר זבול, עליו נמצא מבנה קדוש לעדה הדרוזית - מבנה נבי סבלאן הכפר נמצא במרחק של 9 ק"מ מהגבול הצפוני של מדינת ישראל עם לבנון ונחצה ע"י כביש מס- 89, שמתחיל מנהרייה וממשיך מזרחה למעלות-תרשיחא, עובר במרכז הכפר חורפיש וממשיך לצומת מירון עד צפת .

הכפר ממוקם ברום של כ- 650 מ" מעל פני הים. בכפר שורר באזור אקלים ים תיכוני, חורף לח וגשום ולעיתים יורד שלג ובעיקר על פסגות ההרים שמסביב לכפר. בקיץ חם ויבש. הצומח בכפר ומסביב לו הוא חורש ים-תיכוני אופייני: אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, קטלב, כליל החורש וצומח אופייני לאזור כמו: מרוויות, לוטם שעיר ואחי רותם החורש. המסלע בסביבות חורפיש הוא בעיקר גיר קשה ודולומיט והאדמה מעליהם היא מסוג טרה רוסה חומה. עקב סוג הסלע הגירני, ניתן לראות באזור הכפר תופעות קרסטיות כמו: בולענים, הנקראים בערבית "הוטות", סלעי טרשים ומערות בסלע .

כפר חורפיש הוא כפר עתיק יומין ונוסד במאה ה- 5 לספירה. בעבר היה מיושב על ידי נוצרים והתגלו בו חרסים ומטבעות מהתקופה הביזנטית, ממאה ה-5 לספירה. ממצאים אלו מוצגים במוזיאון הכפר, אשר שוכן בבניין המועצה מקומית חורפיש. מסביב לכפר ובהרים הסובבים לו התגלו קברים וגתות (מקום בו דרכו על ענבים ליצירת יין) חצובות באבן מהתקופה הביזנטית .

למקור שמו של הכפר שתי גרסאות: הראשונה על שם נסיכים נוצריים שהתיישבו במרכז הכפר במאה ה-5 לספירה "אל- חרפוש" , הגרסה השנייה היא על שם הצמחים ברקן סורי או גדילן מצוי, ששמם בערבית כורפיש.

כפר חורפיש הוכר כמועצה מקומית משנת 1967 , בימינו מונה כ-5600 תושבים , 98% מהם דרוזים ,1.5% נוצרים 0.5 % מוסלמים.

איך מגיעים?

נוסעים בכביש מס' 89: נהריה-מעלות תרשיחא-חורפיש-סאסא המוביל לצפת. לכפר שתי כניסות: ממערב מכיוון מעלות ומ-מזרח מכיוון סאסא-הר מירון

ניתן להיכנס עם כלי הרכב עד לב הכפר

המסלול הינו רב עונתי

סוג המסלול

ההגעה ברכב לכפר והליכה בשטח הכפר. לאחר מכן, נסיעה של כ- 3.5 ק"מ לקבר נבי סבלאן, הנמצא על הר זבול דרומית לכפר .

רמת קושי המסלול: קל , לכל המשפחה, הליכה ברגל בגרעין הכפר העתיק

אורך המסלול

כ- 2.5 ק"מ רגלית ולאחר מכן נסיעה של כ- 3.5 ק"מ

תיאור המסלול בגרעין הכפר חורפיש

נחנה את הרכב בכפר ונגיע לכיכר המרכזית-מערבית בכפר חורפיש. הסיור הרגלי במקום יתחיל בסמטה היוצאת צפונה מכיכר הכפר, לתוך גרעין הכפר, נוגעים בבתי האבן שמשני הצדדים ונבלעים בין בתי האבן העתיקים. המסלול כמעט מעגלי על פי סדר האתרים :

בית רוקמות התחרה – מבנה מראשית המאה -20, המשמש כיום למיזם ייחודי של נשים מהכפר למלאכת יד דרוזית מסורתית ועתיקה. ניתן לתאם מפגש והסבר על ידי עפאף גאנם, מנהלת המיזם, אודות מלאכת היד עתיקה. במקום תצוגת מוצרים ומכירתם, כיבוד בתה צמחים. הכניסה בתשלום.

בית הקשתות העתיק - המבנה שימש לנשים מהכפר למלאכה ול-ציורים שונים. כיום המבנה נעול בגלל עבודות שימור.

מסלול הליכה בין בתים עתיקים, המוביל לכנסייה נוצרית עתיקה - הכנסייה מוחזקת ע"י הקהילה הנוצרית הקתולית המתגוררת בכפר ואינה בשימוש, אינה מעוטרת בצלב ונטולת מגדל פעמון על גגה. כנסייה זו קרויה על שם הקדושה מרים אל בוארדי, נזירה נוצרית ילידת כפר אעבלין, שבגליל התחתון, אשר פעלה גם בכפר חורפיש. הכנסייה ככל הנראה נבנתה על שרידיה של כנסייה עתיקה יותר מה התקופה הביזנטית ( 324-638 לספירה(.

מוזיאון אלאמיר – בית המוכתר של הכפר העתיק. מוזיאון המורשת של העדה הדרוזית נמצא במבנה שהיה שייך למוכתר של הכפר בשנות ה-50 של המאה ה-20. המוזיאון מכיל כלים חקלאיים עתיקים, מכשירי רדיו ישנים, לבוש מסורתי ועוד פריטים אטרקטיביים שונים, שמאפיינים את חיי הדרוזים והיו בשימוש במחצית הראשונה של המאה – 20. הכניסה בתשלום .

בית התפילה הדרוזי בכפר - בערבית נקרא המבנה "כלוואה". זהו מבנה מראשית המאה ה-20, מוסתר בחלקו, ללא מאפיינים ארכיטקטוניים. מבנה צנוע עם דלת כחולה מקושטת בדגל הדרוזים .

בית האמיד - מבנה שהיה שייך לאחד האמידים בכפר בתחילת המאה -20 ושמו אבו חסין חסן מוסטפא, אחד האמידים של הכפר באותם הימים , לפני מותו בתקופה קצרה תרם את הבית להקדש הדרוזי .

נמשיך במסלול דרומה ובצומת נפנה מזרחה (שמאלה), לאתר הנצחה ע"ש אלוף משנה נבי מרעי ז"ל . הביקור במקום כולל צפייה בסרט תיעודי על אודות חייו, הקריירה הצבאית שלו ועל נפילתו במהלך האירועים, שפרצו בעקבות פתיחת המנהרה באזור הר הבית בירושלים בשנת 1996. הכניסה חינם .

מאתר ההנצחה, נחזור מערבה לכיכר המרכזית (נקודת תחילת המסלול) ומשם נחזור לרכבים שהחנינו מבעוד מועד.

כדי להגיע לקבר הנביא, נפנה בכיכר שמאלה בכביש העולה לקבר נביא סבלאן, דרך שכונת החיילים המשוחררים הדרוזים בכפר חורפיש, בנסיעה נביט על הטיילת, הבנויה בסגנון עתיק מאבני בתים, שהיו בגרעין הכפר ונהרסו. נוכל לראות גם בתים עם גגות רעפים, מודרניים, של הזוגות הצעירים הדרוזים שבשכונה.

אתר נביא סבלאן

נערוך תצפית מהמרפסת שבתחום האתר: הקבר נמצא בגובה של כ-900 מ' מעל פני הים. לכיוון צפון, נוכל לראות למרחוק את הר אדיר ומאחוריו הכפר הלבנוני בינת ג'בל. ממעל, היישוב מתת ומשטרת מתת, שהייתה פעם משטרת סאסא. ממשיכים עם הרכס שמאלה ורחוק יותר נראה את הישוב זרעית. הגבעה עם האנטנה היא בסיס בירנית. כל האדמות מבירנית ודרומה הן אדמות חקלאיות של חורפיש, ואפשר לראות שהבנייה מתרחבת לכיוון צפון, אל תוך האדמות החקלאיות.

מקאם נבי סבלאן (אינו קברו), שעל הר זבול בחורפיש, שייך לקבוצת המקומות הקדושים, הקשורים לנביאים בהם מאמינים הדרוזים. זהו המקום השני בחשיבותו לדרוזים בארץ, אחרי קבר נבי שועייב(הנביא יתרו) בקרני חיטין. לפי מסורת זו אימץ סבלאן חיי צנע וסגפנות והקדיש את חייו לעבודת האל. הוא יצא ממצרים לחברון כדי לשכנע את עובדי האלילים לקבל את דת האל היחיד אבל בגלל התנגדותם הוא נאלץ לברוח לגליל והתיישב במערה על הר זבול, שם הקדיש את זמנו ללימוד כתבי הקודש תוך שהוא חי חיי סגפנות. החברונים עלו על עקבותיו אך בדרכם היה עליהם לחצות את נחל כזיב המקיף את ההר. אז אירע נס - מי הנחל גאו וחסמו את דרכם. מאז נקרא חלק זה של נחל כזיב בשם "ואדי חאביס" (נחל המחסום). לפי המסורת בנה סבלאן במו ידיו חדר מעל המערה ובו התגורר והמשיך בלימוד הדת ובהפצתה. בערוב ימיו עבר לכפר בחא בהר הדרוזים שם נפטר.

בכניסה למבנה יש לחלוץ נעליים ולהיכנס עם כיסוי ראש, מפאת כבוד המקום. ניתן לשמוע הרצאה מפורטת על האתר, בתיאום מראש, משייח קאסם בדר שמתחזק את האתר. יש לתאם את הביקור באתר מראש, סלולרי 052-9511550. הכניסה בחינם, אולם ניתן להשאיר תרומה כספית סמלית בקופת הקבר הקדוש .

מומלץ לסיים את המסלול בביתו של מורה הדרך עאמיר חסן - שמספק ארוחות וטעימות אותנטיות על טהרת המסורת הדרוזית. את הארוחות מכינה אשתו, מהא, במטבח הביתי שלהם. ניתן גם לקבל הרצאה קצרה הרצאה אודות הדרוזים על אמונות, מסורות, אגדות, שילוב הדרוזים במרקם החברתי בארץ ועוד. הבית ובו גן מטופח נמצאים בפסגת הר זבול בשכונת החיילים המשוחררים, כ-1 ק"מ מערבית לאתר נביא סבלאן. הבית צופה לנוף מקסים ופסטורלי ופתוח לכל כיווני הרוח. הארוחה ההרצאה תמורת תשלום בנפרדובתיאום מראש בסלולרי 050-8676768

www.tiulimveteimot.com

נכתב ונערך על ידי חן ירמיצקי

מידע על האטרקציה

  • חורפיש - הכיכר מרכזית

  • 0508676768/ 04-9978526

  • לחצו כאן

  • רכב

  • קל , טיול ברכב ועוד 2.5 ק"מ ברגל

  • חצי יום