שעוני שמש בגליל המערבי

שעוני שמש בגליל המערבי

אמנון גופר

כבר משחר ההיסטוריה מנסה האדם למקם עצמו על סרגל הזמנים העולמי. אי אפשר שחייו לא יהיו תלויים בממד הזמן. ומכאן, מצביעים החוקרים על כך, שהמכשיר המדעי הראשון היה שעון השמש.

אני מזמין אתכם לצאת לטייל בגליל המערבי, אל שלושה שעוני שמש, המאפשרים הצצה אל עולם מופלא זה של אדם, זמן ומדע. הגישה אליהם נוחה והמעוניינים יכולים לטייל ביניהם גם בניגוד לתנועת השעון.

 בבוסתן של "אבו דבש"

אבו-דבש, זהו כינויו של האדון ג'מאל חיר, דרוזי בן הכפר פקיעין, המגדל דבורים לפרנסתו ומחזיק בוסתן קטן, שבליבו, מספר שעוני שמש.

בנו של ג'מאל, סאלח, הוא בוגר הטכניון המשרת כקצין ומהנדס בצבא הקבע הוא שבנה את השעונים.

השעון המיוחד מכולם מוצב במרכז החצר בשיאה של סוכת קנים והעומד במרכזה ומביט למעלה זוכה לראות את השעה במדוייק על פי שעון חורף.

היכן: על מורדות ההר 2 ק"מ לפני הכפר פקיעין מכיוון מעלות, מגיעים עפ"י השלט "כוורת הבוסתן" (נגיש לכל רכב).

 

בחצרו של הפחה

העולה במדרגות לחצר המסגד הגדול בעכו ופונה ימינה אל החצר הגדולה, יפגוש את אחד משעוני השמש העתיקים ביותר בארץ העומד עדיין על כנו, וצל הזמן הנע עליו, ממשיך במלאכתו למרות חילופי שלטון וזמן.

זהו שעון שמש עשוי שיש שהקדיש הפחה של עכו למסגד הנושא את שמו, מסגד אחמד ג'יזאר. למרבה הפלא, הוסיף הפחה על ההקדשה, גם את כינויו מעורר החלחלה, שהיה שגור בפי כל - ג'זאר (קצב)

על השעון כתוב: "זהו שעון השמש של מסגד אחמד הנאור שניתן כמחווה של חסד. התרומה הוענקה על ידי חאג' אחמד ג'יזאר פחה הגדול, הנודע והנערץ, יגמול לו אלוהים כגמולו. השעון נבנה על ידי אל פארדו אל קורדו בשנת 1201 להיג'רה"

היכן: בעיר עכו בחצר מסגד אחמד ג'יזאר.

 

חניון נו"י (ניר ויפתח)

בלילה חשוך בחודש יוני 1978, עושים דרכם באפלה, כוחות צנחנים וקומנדו ימי אל בסיס המחבלים דהר אל-בורג' שבלבנון במטרה להשמיד בסיס מחבלים שהיה נקודת יציאה לפיגועים בארץ.

הכוחות התפצלו ליעדיהם ובמהלך הפריצה לאחד הבתים נהרגו סרן גיל זהבי ז"ל וחברו לכח סרן יפתח עין ז"ל. לזכר שני הקצינים הוקם חניון נו"י (ניר ויפתח) שנפלו בקרב, תוך גילוי אומץ וגבורה.

בחניון הכולל פינות ישיבה וגן שעשועים הטובלים בלב החורש, מוצב שעון שמש עשוי אבן המפולחת במרכזה המהווה חלק מהאנדרטה לזכרם.

היכן: כביש 899 (כביש הצפון) בפנייה למושב שתולה, על הצומת.

אמנון גופר - www.gofer.co.il  מדריך טיולים המתמחה בתרבות הגלילית, מחבר הספר "סודות גליליים" בהוצאת 'עם עובד'.